Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Sądeckim - Wiktor Baron Fotografia

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Sądeckim – Czyli atrakcje turystyczne.

Beskid Sądecki jest pasmem górskim w Karpatach Zachodnich, które przyciąga uwagę łagodnymi wzniesieniami, pięknymi dolinami i meandrującymi rzekami. Niezależnie od pory roku dostarcza niezapomnianych wrażeń – wiosną i latem stwarza możliwość uchwycenia w kadrze bujnej roślinności, jesienią pozwala rozkoszować się pomarańczowo-żółtym krajobrazem, a zimą zachwycać się widokiem ośnieżonych szczytów. Jakie miejsca warto szczególnie sfotografować w Beskidzie Sądeckim?

Piwniczna Zdrój

Stare miasteczko uzdrowiskowe zdobyło sobie uznanie turystów i miłośników fotografii krajobrazowej przede wszystkim dzięki niezwykle różnorodnemu ukształtowaniu terenu, rozciętego doliną Popradu. Czysta, górska rzeka czaruje tutaj dużymi meandrami, przepływając pod zalesionymi wzgórzami i w otoczeniu niepowtarzalnej przyrody. Piękno doliny Popradu możemy uwiecznić na fotografii podczas spływu tratwami flisackimi rzeką z Piwnicznej-Zdrój do pobliskiego Rytra. W tej drugiej miejscowości warto również wejść na wzgórze Zamczysko o stromych zboczach, na którym majaczą ruiny średniowiecznego zamku. Ze szczytu rozpościerają się bowiem wspaniałe widoki na malowniczy przełom Popradu. Udając się z biegiem rzeki zmierzającej ku północy, dotrzemy natomiast do Starego Sącza, gdzie znajduje się XIII-wieczny klasztor Klarysek, który ufundowała księżna Kinga.

Piwniczna Zdrój

Linia kolejowa w dolinie Popradu

Linia kolejowa w dolinie Popradu, która powstała w II połowie XIX wieku, ciągnie się przez cały Beskid Sądecki i z pewnością stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w tym rejonie. Trasa od Nowego Sącza do Leluchowa liczy 64 km, jednak miłośnikom fotografii górskiej szczególnie polecam linię kolejową od Tarnowa do Krynicy-Zdroju, ponieważ już po kilku minutach podróży możemy zrobić wiele ciekawych i malowniczych zdjęć górzystych terenów. Ta trasa biegnie wzdłuż doliny Popradu, licznych skarp i granicy polsko-słowackiej. Pociąg przejeżdża przez wiele miejscowości uzdrowiskowych, w tym przez wspominaną wcześniej Piwniczną Zdrój.

Tunel w Żegiestowie

BESKID SĄDECKI - GALERIA ZDJĘĆ

Radziejowa

Wyprawa na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1262 m n.p.m.) nie należy do najłatwiejszych wędrówek, jednak przepiękne widoki na Pieniny i Tatry oraz dolinę Popradu z platformy widokowej z pewnością wynagrodzą nam wszelkie trudy i niedogodności podczas podróży. Z tej perspektywy bardzo dobrze można uchwycić w kadrze masywność Tatr, z którymi nie mogą równać się otaczające je wzniesienia. Drewniana wieża widokowa mierzy ok. 20 m wysokości i pod względem konstrukcyjnym przypomina wieżę na Mogielicy. Zdobywając szczyt Radziejowej, możemy również dostrzec pomnik 1000-lecia Polski i betonowy obelisk.

Radziejowa

Koziarz

Koziarz to kolejny szczyt w Beskidzie Sądeckim (943 m n.p.m.), z którego rozciągają się imponujące widoki na Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki i Beskid Wyspowy, a przy dobrej pogodzie całą panoramę wieńczą majestatyczne Tatry. Z racji tego, że wierzchołek góry jest porośnięty lasem, powstała w 2015 roku wieża widokowa okazała się strzałem w dziesiątkę i szybko zyskała na popularności wśród turystów i entuzjastów fotografii krajobrazowej. Potwierdzeniem może być m.in. wejście na szczyt Koziarza Jarosława Kaczyńskiego w 2017 roku w patriotycznej pelerynie.

Koziarz

Bacówka nad Wierchomlą

Bacówka nad Wierchomlą to schronisko, które znajduje się na szlaku pomiędzy Runkiem a Pustą Wielką. Jak przystało na górski obiekt, turyści mogą tu liczyć na przytulne noclegi, które są przystępne cenowo dla każdego gościa. Bacówka dysponuje 40 miejscami noclegowymi, kuchnią, salą kominkową, a nawet sauną. Położona jest na wysokości 887 m n.p.m. na rozległej polanie, z której można zobaczyć Pasmo Radziejowej i wyjątkowo okazałą panoramę Tatr. Ciekawostką jest, że schronisko usytuowane jest na tzw. Baranim Szlaku obiektów, w których można spróbować tradycyjnych potraw pasterskich, w tym sery i baraninę.

Bacówka nad Wierchomlą

Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Ma nietypowy, spiralny kształt, dlatego też zyskał przydomek „ślimak”. Taras widokowy w Woli Kroguleckiej, bo o nim mowa, posiada niezwykle solidną konstrukcję, której estetycznym zwieńczeniem są drewniane barierki i podest. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 10 m nad ziemią. Z wysokości 550 m n.p.m. roztaczają się piękne widoki na Beskid Sądecki, dolinę Popradu, pasmo Radziejowej, a także odległy Beskid Wyspowy i Gorce. Jednak oprócz możliwości sfotografowania licznych górskich szczytów, taras widokowy w Woli Kroguleckiej pozwala również na uchwycenie w kadrze ruin zamku w Rytrze, Stary i Nowy Sącz oraz Przehybę. Szczególnie polecam to miejsce początkującym turystom, jak i fotografom, którzy mają trudności z rozpoznawaniem szczytów górskich, ponieważ na platformie opisane są dokładnie wszystkie wierzchołki gór. Dzięki temu też będziemy wiedzieli czemu się przyglądamy i co fotografujemy.

Wola Krogulecka

Łomnica Zdrój

Malowniczo położona wieś w dolinie potoku Łomniczanka, znajdująca się nieopodal Piwnicznej, została założona w zamierzchłej przeszłości. Dowodzą tego zapisy odnajdywane na kartach pergaminów królewskich Kazimierza Wielkiego, a poświadczające, że osadnictwo w tej części doliny Popradu rozpoczęło się właśnie w tym miejscu. W Łomnicy podobnie jak historycznie młodszej Piwnicznej znajdują się źródła wód mineralnych. Z ich walorami smakowymi można zapoznać się w zdroju Stefana i Łomniczanki. Przez wieś prowadzi ciekawy szlak turystyczny do schroniska na Hali Łabowskiej. Podążając nim można  podziwiać panoramę pasma Radziejowej oraz niezwykłe widoki na opasane lasami pastwiska.

Łomnica Zdrój

Łopata Polska 

Znajduję się w Żegiestowie Zdroju i jest to nazwa przysiółka oraz półwyspu, który utworzył Poprad przedzierając się w tym miejscu przez okoliczne wzgórza i rzeźbiąc w skałach  malowniczy przełom na tyle rozległy, że rzeka zmieniając dwukrotnie kierunek opływa dwa półwyspy: polski i słowacki. Ten malowniczy kanion najlepiej nadaje się do fotografowania z lotu ptaka, ponieważ tylko w ten sposób najlepiej można uchwyć niezwykły charakter tego miejsca z wijącym się, niczym  ogromny wąż, Popradem.

Łopata Polska

Krynica Zdrój

Chyba najbardziej znane miasto uzdrowiskowe w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza przepięknemu położeniu, architekturze oraz posiadaniu wielu źródeł wód mineralnych. Takie czynniki sprawiły, że Krynica jest perłą wśród Polskich uzdrowisk, którą odwiedza prawie dwa miliony gości rocznie. Oferuje się im nie tylko zabiegi lecznicze, ale również  rozliczne obiekty zachęcające do górskiej turystyki. Uzdrowisko posiada dwie kolejki górskie: szynową na Górę Parkową oraz  linową  na Jaworzynę, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Każdy pasjonat fotografii także może poczuć się usatyfacjonany znajdując  w samym uzdrowisku obiekty przyciągające wzrok piękną architekturą, a poza nim, w pobliskich wsiach, drewnianymi cerkwiami (dwie są wpisane do światowego dziedzictwa UNESCO), które swymi charakterystycznymi sylwetami stały się niezapomnianym elementem krajobrazów Beskidu Sądeckiego i Niskiego. 

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Beskid Sądecki to wyjątkowe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, które oferuje niezapomniane widoki na Tatry. Można nawet stwierdzić, że w tym rejonie znajduje się najwięcej miejsc do sfotografowania spośród całych Beskidów. Równać się z nim może jedynie Beskid Żywiecki, jednak Tatry widziane ze szczytów Beskid Sądeckiego wydają się prezentować bardziej okazale, choć nie obejmują swoim zasięgiem Babią Górę czy Pilska.

Krynica Zdrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *