Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim - Wiktor Baron Fotografia
NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Widok z Wierchomli na Radziejową

 

Beskid Sądecki to wyjątkowe miejsce w polskich górach, z którego można podziwiać wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny i Beskidy. Słynie z licznych, atrakcyjnych krajobrazowo szlaków turystycznych, które oprowadzają turystów po najpiękniejszych zakątkach, malowniczych miejscowościach oraz szczytach, z których rozciągają się rozległe panoramy. To jeden z tych regionów na południu Polski, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli kochamy przebywanie na świeżym powietrzu i długie, piesze wędrówki z aparatem fotograficznym w dłoni!

Głównym Szlakiem Beskidzkim z Krościenka nad Dunajcem do Krynicy-Zdroju

Beskid Sądecki przecinają liczne szlaki turystyczne, które pozwalają ujrzeć na własne oczy najpiękniejsze jego zakątki. Jednym z najdłuższych z nich jest Główny Szlak Beskidzki – trasa, która liczy sobie ok. 500 km! Goszcząc w Beskidzie Sądeckim, warto przejść się odcinkiem z Krościenka nad Dunajcem do Krynicy-Zdroju. Po drodze napotkamy na liczne punkty widokowe, z których będziemy podziwiali panoramę Beskidu Sądeckiego i widoki na Tatry.

Odwiedzimy także trzy schroniska turystyczne (Schronisko Cyrla, Schronisko na Hali Łabowskiej i Schronisko Jaworzyna Krynicka) oraz przejdziemy przez dwie malowniczo położone hale – Halę Pisaną i Halę Łabowską. Zwieńczeniem wędrówki będzie natomiast wejście na Jaworzynę Krynicką (1128 m n.p.m.), a następnie zejście w dół i zwiedzanie Krynicy-Zdroju – uzdrowiska o ponad 200-letniej historii.

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W BESKIDZIE SĄDECKIM
Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim

Widok z wieży na Radziejowej na Tatry

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim

Widok na stary dom zdrojowy w Krynicy

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim

Widok na Główny Szlak Beskidzki w Beskidzie Sądeckim

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim

Przełęcz Przysłop

Rezerwat Biała Woda z Obidzy

Trasa turystyczna z Obidzy do rezerwatu Biała Woda to średniej długości szlak-pętla, który liczy sobie ok. 15 km. Zaczyna się na parkingu zlokalizowanym ok. 3 km przed bacówką na Obidzy i oferuje jedne z piękniejszych panoram Beskidu Sądeckiego, które możemy podziwiać z bacówki i dalej, z Przełęczy Obidza (938 m n.p.m.).

Z tego miejsca ujrzymy m. in. dolinę potoku Czercz, dolinę Białej Wody, uzdrowisko Piwniczna-Zdrój, dolinę Popradu oaz Pasmo Jaworzyny. Piękna tej panoramy dopełnia widok na Pieniny i majaczące w oddali, strzeliste szczyty Tatr.

W rezerwacie Biała Woda przespacerujemy się natomiast przez skalisty wąwóz i odwiedzimy jeden z najbardziej malowniczych punktów widokowych na Przełęczy Rozdziela. Tu czeka na nas przepiękna panorama, na którą składają się widoki na Pasmo Radziejowej, od szczytu Przehyba aż po samą Radziejową, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego.

BESKID SĄDECKI - GALERIA ZDJĘĆ
NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Zachód słońca w rezerwacie Biała Woda

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Rezerwat Biała Woda

Piwniczańska pętla przez Eliaszówkę

Eliaszówka (1023 m n.p.m.) to dość niepozorny szczyt w Beskidzie Sądeckim, położony tuż przy granicy polsko-słowackiej. Można się do niego dostać korzystając z trasy-pętli, która rozpoczyna się i kończy w Piwnicznej-Zdroju. Trasa liczy sobie ok. 22 km i oferuje możliwość nacieszenia się typowo beskidzkimi krajobrazami. Prowadzi m. in. przez Niemcową, Wielki i Mały Rogacz oraz widokową Przełęcz Obidza.

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Widok na Tatry z Przełęczy Gromadzkiej

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Wieża widokowa na Eliaszówce

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Przełęcz Gromadzka zimą

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Wieża widokowa na Eliaszówce

Piwniczańska pętla przez Halę Łabowską

Hala Łabowska to jedno z najbardziej znanych miejsc w Beskidzie Sądeckim. To przepięknie zlokalizowana polana, leżąca na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej i ważny węzeł szlaków turystycznych. Samą halę tworzą natomiast rozległe łąki, z których roztaczają się piękne widoki na zachodnią część Beskidu Niskiego i szczyty Beskidu Sądeckiego.

Na Halę Łabowską i do schroniska PTTK można dostać się trasą-pętlą z Piwnicznej-Zdroju. Szlak prowadzi przez malownicze zakątki Beskidu Sądeckiego – w drodze na Halę Łabowską miniemy m. in. Halę Pisaną i Czarci Wierch, wracając do Piwnicznej-Zdroju zahaczymy natomiast o Łaziska i Parchowatkę. Długość pętli w tym wariancie to ok. 22 km, które pokonamy w czasie ok. 7 godzin.

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Widok na łąki w Łomnicy ze szlaku

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Jarzębaki – kapliczka znajdująca się koło żółtego szlaku

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Widok na Tary z żółtego szlaku

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Zachód słońca w Łomnicy

Wierchomla ze Szczawnika

Szczawnik to stara, połemkowska wieś zlokalizowana w południowej części pasma Jaworzyny Krynickiej. W miejscowości można podziwiać drewnianą cerkiew św. Dymitra z XVIII w. – największą atrakcję wsi. Szczawnik to świetna baza wypadowa na Wierchomlę Wielką, a konkretnie do znajdującego się tam dzikiego wodospadu – mało znanej, ale jakże pięknej atrakcji przyrodniczej Beskidu Sądeckiego.

Trasa ze Szczawnika na Wierchomlę jest bardzo widokowa – oferuje przepiękną panoramę Tatr z widokami na Pieniny i Pasmo Radziejowej. Po drodze zobaczymy także rozległe polany – Wyżnie i Długie Młaki, będące pozostałością po ogromnych halach wykorzystywanych przed II wojną światową przez Łemków do wypasu owiec i bydła, odwiedzimy także słynną bacówkę nad Warchomlą. To małe, ale za to bardzo urokliwe i klimatyczne schronisko górskie, wybudowane w miejscu dawnego spichlerza. Trasa kończy się natomiast na Wierchomli Wielkiej, tuż przy malowniczym, dzikim wodospadzie Wierchomlanka.

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Zachód słońca w Wierchomli

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Zima na szlaku z Wierchomli do Szczawnika

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Widok ze szlaku na łąki w jesiennej szacie

NAJPIEKNIEJSZE SZLAKI W BESKIDZIE SADECKIM

Widok z Wierchomli na Radziejową

Ścieżka edukacyjna na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju

Propozycją znacznie krótszej trasy w Beskidzie Sądeckim jest ścieżka edukacyjna na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju. Trasa ma swój początek i koniec przy Parku im. Mieczysława Dukieta. Park znajduje się w samym centrum uzdrowiska, przy ul. Zdrojowej, w której sąsiedztwie mieszczą się liczne wille, pensjonaty i hotele oferujące kwatery i pokoje w Krynicy-Zdroju do wynajęcia.

Ścieżka edukacyjna liczy sobie 11 przystanków z tablicami informacyjnymi omawiającymi walory przyrodnicze oraz najpiękniejsze zakątki na Górze Parkowej. Biegnie przez takie malownicze miejsca, jak m. in. Czaple Stawy, Polana Michasiowa, Źródełko Miłości, a także Leśne Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Zdrojów Krynickich, wybudowanej w miejscu, w którym niegdyś miała objawić się Matka Boska. Cała trasa liczy sobie ok. 3 km długości i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom beskidzkiej przyrody.

„Ścieżka w koronach drzew” do wieży widokowej na stacji narciarskiej Słotwiny Arena

Inną, znaną trasą w Krynicy-Zdroju i zarazem nową atrakcją uzdrowiska jest „Ścieżka w koronach drzew” – drewniana ścieżka prowadząca na wieżę widokową znajdującą się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Ścieżka liczy sobie 1030 metrów i gwarantuje relaksujący spacer w koronach buków, jodeł i świerków, pozwalając jednocześnie na podziwiane przepięknych krajobrazów.

Na trasie znajduje się 15 interaktywnych tablic opowiadających o przyrodzie, zwierzętach i tradycji Beskidu Sądeckiego. Najbardziej rozległe widoki roztaczają się z samego szczytu wysokiej na 49,5 metrów wieży widokowej o unikatowej, drewnianej konstrukcji. Z wieży widać panoramę Jaworzyny Krynickiej, szczyty Beskidu Niskiego z Lackową na czele, a także odległe wzgórza Słowacji. Widoki są tu naprawdę niesamowite i dosłownie zapierające dech w piersiach!

nocowanie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *