Przełęcz Rozdziela - Wiktor Baron Fotografia

 

Przełęcz Rozdziela znajduję na wschodnim krańcu Pienin i stanowi ich granicę z Beskidem Sądeckim. Wysokość przełęczy wynosi 803 metry oraz biegnie nią granica Polsko – Słowacka. Krzyżuje się na niej wiele szlaków turystycznych, najkrótszy i najmniej wymagający zaczyna się w Jaworkach i jest koloru żółtego.  Grzbietem Pienin, a następnie Beskidu Sądeckiego wiedzie główny szlak niebieski. Jest to jeden z najdłuższych szlaków turystycznych w Polsce, ponieważ rozpoczyna się w Tarnowie i kończy na Wielkim Rogaczu. Można również dotrzeć ze słowackiej miejscowości Limanowa wcześniej wspomnianym żółtym szlakiem, który łączy ją z Jaworkami.

Większość obszaru Przełęczy Rozdziela jest nie zalesiona i do dzisiaj jest prowadzony dość intensywny wypas owiec i bydła. Dzięki temu możemy podziwiać przepiękne widoki na Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, a nawet z wyższych partii przełęczy na Tatry. Dla mnie miejsce to jest najlepsze na fotografowanie podczas zachodów słońca, szczególnie porą letnią, kiedy można spotkać pasące się do dokoła owce. Kolejnym ciekawym widokiem jest miejsce przy czerwonym szlaku wiodącym do Piwnicznej (49.40587426838345, 20.576412892517073), możemy stąd podziwiać przepiękny widok na dolinę potoku Biała Woda, z Przełęczą Rozdziela w tle.

Dawniej tereny należały do ludności pochodzenia łemkowskiego, do dzisiaj w niektórych miejscach można doszukiwać się śladów fundamentów chat….

Warsztaty i plenery fotograficzne.

 

 

 

1 Comment

  1. Fotos Sin Porque pisze:

    Es mi primera visita a tu blog y me encuentro realmente encantado.
    Tus paisajes son extraordinarios y un lujo para la vista.
    Felicidades!
    Un abrazo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *