Łomnica Zdrój - Wiktor Baron Fotografia

Łomnica Zdrój

Łomnica Zdrój to niewielka miejscowość w południowej Polsce, położona w województwie małopolskim. Słynie z naturalnych wód mineralnych i leczniczych, które od wielu lat wykorzystywane są w celach zdrowotnych. Miasto położone jest w Beskidzie Sądeckim, który oferuje różnorodne formy wypoczynku na świeżym powietrzu, takie jak piesze wycieczki i jazda na nartach. Łomnica Zdrój jest popularnym celem turystów szukających wypoczynku i regeneracji sił w pięknym otoczeniu przyrody.

Łomnica Zdrój – zarys historyczny

Historia Łomnicy Zdroju sięga czasów panowania Kazimierza Wielkiego, który nadał prawa lokacyjne dla nowej wsi królewskiej. Ciekawostką jest również to, że Łomnica jest starsza od samej Piwnicznej Zdroju, która osiągnęła dużo większy rozwój i stała się stolicą gminy o tej samej nazwie. Żyła w niej od samego początku ludność polska, stanowiła również swoistą granicę z Łemkowszczyzną, która ciągnęła sią od Wierchomli na wschód Karpat. Wyjątek stanowiły Jaworki i Szlachtowa, które były najbardziej na zachód wysuniętymi enklawami Łemków.

Mieszkańcy łomnicy od samego początku istnienia wsi zajmowali się głównie wypasem bydła i rolnictwem. Mogło to doprowadzić to całkowitego wylesienia okolicznych gór, jednak wybuch II wojny światowej temu zapobiegł. W tym okresie Łomnicę zamieszkiwała największa ilość biedoty wiejskiej na całej ziemi sądeckiej.

Wszelkie próby rozwoju Łomnicy – Zdroju jako uzdrowiska zostały zniweczone przez powódź 1939 roku. Małe łazienki z kąpielami borowinowymi i mineralnymi zostały zniszczone i nigdy nie odbudowane.

Fotografowanie w Łomnicy Zdroju

Dla mnie najciekawszym miejscem do fotografowania jest fragment żółtego szlaku, który wiedzie Źródełka pod Kicarzem do linii lasu pod szczytem Parchowatki. Warto odwiedzać to miejsce o każdej porze roku, bo zawsze odnajdziemy przy odpowiednich warunkach pogodowych wiele tematów do naszych zdjęć. Drugim warty uwagi miejscem dla każdego fotografa krajobrazowego jest przysiółek Jarzębaki, w każde z tych miejsc w porze letniej dostaniemy się bez problemu autem.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *