Piwniczna Zdrój - Wiktor Baron Fotografia

PIWNICZNA ZDRÓJ

Piwniczna Zdrój jest najładniej położonym miastem w Beskidzie Sądeckim. Otaczające góry oraz przecinająca je dolina Popradu, jest idealnym miejscem wypoczynku dla każdego miłośnika górskich wędrówek oraz fotografii krajobrazowej. Właśnie w okolicach Piwnicznej znajduje się najwięcej godnych uwagi punktów widokowych, dodatkowo dobre skomunikowanie z resztą regionu sprawia, że jest to bardzo dobre miejsce na bazę wypadową w Beskid Sądecki.

Zarys historyczny Piwnicznej

W średniowieczu osada Piwniczna leżała przy bardzo ważnym szlaku handlowym, który łączył Polskę z Węgrami. Dla ochrony szlaku i zwiększenia wpływów podatkowych,  w  1348 roku król Kazimierz Wielki nadał dekret lokowania nowego miasta na prawie Magdeburskim.  Zarządcą  został bogaty mieszczanin z Nowego Sącza Hanko. Pierwotnie osada nazywała się Piwniczna Szyja i odnosiła się do wąskiego przesmyku rzeki Poprad. Natomiast sama nazwa Piwniczna pochodzi od zacienionego wjazdu do miasta przez cień gęstego boru. Według lokalnych przekazów nazwa pochodzi od podziemnych przejść, tuneli, szybów, które miały istnieć tutaj we wczesnym średniowieczu.

Piwniczna prosperowała w okresie zwanym Złotym Wiekiem Polski, ale dobra passa skończyła się podczas katastrofalnego w skutkach najazdu szwedzkiego na Polskę (1655 – 1660), kiedy to Piwniczna została splądrowana i spalona. 7 kwietnia 1769 r., w czasie konfederacji barskiej , rozegrała się tu bitwa powstańców z siłami rosyjskimi. W 1770 r. Piwniczną zajęli Austriacy, a po pierwszym rozbiorze Polski (1772 r.) Piwniczna znalazła się w austriackiej Galicji , w której pozostawała do 1918 r.

Piwniczna Zdrój w 1936

Piwniczna Zdrój w roku 1936. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzięki położeniu przy ważnym szlaku handlowym pozwoliło na rozwój osady w małe miasteczko. Proces przyspieszył w chwili wybudowania linii kolejowej Tarnów – Nowy Sącz – Leluchów w 1876 roku. Liczba mieszkańców wzrosła do trzech tysięcy, a od końca XIX wieku zaczęli przyjeżdżać pierwsi turyści. Wśród nich był lekarz Juliusz Korwin Gąsiorowski ze Lwowa , który propagował lokalne wody mineralne

W 1918 Piwniczna wróciła do Polski i stała się częścią powiatu nowosądeckiego w województwie krakowskim. Na początku lat 30. uruchomiono nowe łaźnie, wzrosło znaczenie miasta jako uzdrowiska. W czasie II wojny światowej z uzdrowiska korzystali żołnierze Wehrmachtu . Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Galeria Zdjęć

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Atrakcje Turystyczne w Piwnicznej

Piwniczna słynie ze swoich wód mineralnych oraz uzdrowiska. Niestety jako ośrodek narciarski wypada bardzo blado w porównaniu na położoną nieopodal Krynicę Zdrój. Jedynym godnym uwagi miejscem do uprawiania sportów zimowych jest Wierchomla Mała. Natomiast największym atutem jest położenie w sercu Beskidu Sądeckiego oraz duża ilość szklaków turystycznych z przepięknymi punktami widokowymi.

Wieża widokowa na Eliaszówce 

Eliaszówka

Radziejowa

Radziejowa

Przełęcz Gromadzka

Przełęcz Gromadzka

Piwowarówka

PIWNICZNA ZDRÓJ

Piwniczna Zdrój Rynek

Rynek w Piwnicznej Zdroju

Most Garbaty

Garbaty Most w Piwnicznej

Pijalnia Artystyczna

Mapa atrakcji turystycznych w Piwnicznej

Najładniejsze Szlaki w Piwnicznej

Noclegi w Piwnicznej ZdrojuBooking.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *