Przełęcz Gromadzka - Wiktor Baron Fotografia

Jednym z ciekawszych punków do fotografowania w Beskidzie Sądeckim jest niewątpliwie przełęcz Gromadzka. Do niedawna była bardzo łatwo dostępnym miejscem, ponieważ można było na nią wjechać autem, jednak od jakiegoś czasu parking na grzbiecie jest niedostępny ze względu na postawiony nieopodal znak zakazu wjazdu. W chwili obecnej trzeba auto zostawić dużo niżej i pokonać na piechotę znaczną wysokość. Nie mniej warto poczynić trochę wysiłku, aby zobaczyć przepiękne widoki na Tatry, które znajdują się na polanach w północno – zachodniej części Przełęczy Gromadzkiej.

Położenie Przełęczy Gromadzkiej

Przełęcz gromadzka znajduję w paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego, pomiędzy szczytami Rogacza Wielkiego oraz Eliaszówki. Jej wysokość wynosi 938 metrów nad poziomem morza i jest szeroką i dość mało wyraźną przełęczą. Północno – wschodnie stoki opadają do doliny potoku Czercz, zachodnie do doliny Białej Wody natomiast południowe do doliny Wielkiego Lipnika (SK). Na samej przełęczy znajdziemy zabudowania przysiółka Obidza, który znajduje się w granicach administracyjnych Piwnicznej Zdroju. Węzeł szlaków zlokalizowany na grzbiecie pozwala nam dotrzeć w wiele przepięknych miejsc, takich jak Przełęcz Rozdziela, Radziejowa, Eliaszówka, Jaworki a nawet Trzy Korony i Wysoki Wierch, na których szczyty poprowadzi nas niebieski szlak.

Przełęcz Gromadzka najbardziej znana jest z przepięknych widoków na Tatry i Pieniny Małe ze znajdującej się na niej polany Litawcowej. Miejsce idealne na fotografowanie o wschodzie i zachodzie słońca. Warto pamiętać o tym, że w tym miejscu najbardziej przyda się teleobiektyw o ogniskowej 70-200 (dla pełnej klatki), dodatkowo ważne jest, aby była dobra widoczność i brak zamglenia. Natomiast wschodnie stoki posiadają przepiękne polany w widokami na dolinę Popradu oraz pasmo Jaworzyny Krynickiej

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Przełęcz Gromadzka – Galeria Zdjęć

Widok z Przełęczy Gromadzkiej na Tatry
Widok z Piwowarówki na Przełęcz Gromadzką
Przełęcz Gromadzka z lotu Ptaka
Przełęcz Gromadzka zima
Zimowy widok na Tatry z Przełęczy Gromadzkiej
Widok z Jarzębaków na Przełęcz Gramadzką i Tatry

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

1 Comment

  1. Asiek=} pisze:

    Dziękuję za inspirację i treściwy opis. Pana zdjęcia bardzo mnie zachęciły do odwiedzenia tego miejsca.

    Pozdrawiam cieplutko i przesyłam uśmiech do kawy ☕?☺️?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *