Beskid Wyspowy - Wiktor Baron Fotografia

Beskid Wyspowy jest karpackim pasmem będącym częścią Beskidów Zachodnich, położonym pomiędzy Rabą a Kotliną Sądecką. W budowie terenu ciekawym jest, że trudno jest odnaleźć na horyzoncie poszczególne pasma. Jak sama nazwa wskazuje, Beskid Wyspowy charakteryzuje się masą szczytów oddzielonych głębokimi przełęczami, co podczas inwersji wygląda jak niewielkie wyspy wyrastające z morza, w tym wypadku morza chmur. Jest to pasmo górskie, które darzę największym uczuciem, gdyż tutaj spędziłem sporą cześć swojego życia. To właśnie na ścieżkach Pasma Łososińskiego stawiałem pierwsze kroki zarówno w górach, jak i w swoim życiu. Tę część polskich gór uwielbiam nie tylko przez sentyment, ale również za spokój, wyjątkowy krajobraz oraz brak tłumów na szlakach. Mimo wyjątkowego uroku, ta część polskich gór jest jednym z najmniej docenianych regionów polskiej części Karpat. Baza noclegowa skupia się głównie w największych miejscowościach, natomiast na szlakach schronić się można w jednym czynnym schronisku oraz jednej bazie namiotowej działającej w czasie wakacji. Każdego, kto jeszcze nie dotarł do tego magicznego zakątka naszego kraju, serdecznie zachęcam do wizyty. Bez względu na pogodę, nie zabraknie tu urokliwych krajobrazów, które zachwycą nie tylko amatora ale i fotografa krajobrazu. Czołem i do zobaczenia na szlaku !

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Galeria Zdjęć

« z 2 »

WYDRKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Beskid Wyspowy co warto zobaczyć – atrakcje turystyczne

Mogielica

Królowa Beskidu Wyspowego, na którą koniecznie trzeba zdobyć. Z wieży widokowej znajdującej się na szczycie rozpościerają się jedne z najpiękniejszych widoków w całych Beskidach. Zobaczymy z niej Gorce, Beskid Sądecki, Tatry a nawet Babią Górę.

Beskid Wyspowy - Mogielica

Widok z lotu ptaka na starą wieżę stojącą na szczycie Mogielicy

Ćwiliń

Ćwiliń jest drugim co do wielkości szczytem w Beskidzie Wyspowym. Na szczycie znajduję przepiękna polana, z której rozpościerają się widoki w stronę Tatr.

ĆWILIŃ - BESKID WYSPOWY

Widok z Łopienia na Ćwiliń

Jaworz

Sam wierzchołek szczytu Jaworza jest zalesiony i niema z niego widoku. Jednak troszeczkę niżej znajduje się wieża widokowa z zachwycającymi widokami. Zobaczymy z niej Beskid Sądecki, Beskid Niski, Tatry oraz Pogórze Rożnowskie.

Jaworz w Beskidzie Wyspowym

Modyń

W ostatnich latach na szczycie powstała wieża widokowa, co czyni Modyń koniecznym punktem w zwiedzaniu Beskidu Wyspowego. Na wierzchołek z Młyńczyk prowadzi łatwy niebieski szlak, najlepiej dojechać z do krzyża milenijnego i stamtąd rozpocząć wędrówkę

MODYŃ - BESKID WYSPOWY

Byniowa

Niepozorny szczyt Byniowej znajdujący się na południowych krańcach Beskidu Wyspowego koło Łącka, jest chyba z ciekawszych miejsc jakie odkryłem w ostatnim czasie. Warto się tam wybrać szczególnie wiosną, kiedy okoliczne sady kwitą.

Byniowa w Beskidzie Wyspowym

Widok z lotu ptaka na Byniową

Dolina Kamienicy

Doliną płynie rzeka Kamienica, która stanowi granicę między Beskidem Wyspowym i Gorcami. Przepiękne kaskady w okolicach Lubomierza stanowią niemałą gratkę dla każdego miłośnika fotografowania wodospadów.

RZEKA KAMIENICA - BESKID WYSPOWY

Schronisko na Luboniu Wielkim

Jedyne schronisko górskie w Beskidzie Wyspowym o bardzo ciekawym wyglądzie, który przypomina mi domek Muminków 🙂 Konieczny szczyt do zdobycia, jeśli będziemy w okolicach Rabki

LUBOŃ WIELKI - BESKID WYSPOWY

Dwór w Laskowej

Przepiękny modrzewiowy dwór z XVII w. Najbardziej cenna jest kaplica, w której znajduje się przepięknie zdobiony barokowy sufit. Dworek jest własnością prywatą rodziny Michałowskich, więc jego zwiedzanie nie odbywa się jak w innych obiektach tego typu

DWÓR W LASKOWEJ

Dwór w Świdniku

Drewniany dwór zbudowany techniką zrębową przez dziedzica Świdnika w 1752 roku (Rogowskiego). Bardzo ciekawym elementem architektonicznym tego budynku są położone w jego rogach alkierzyki.

DWÓR W ŚWIDNIKU

Limanowa

Największe miasto położone w Beskidzie Wyspowym oraz stolica powiatu Limanowskiego. Godny uwagi jest świeżo wyremontowany rynek oraz punk widokowy na miejskiej górze w największym stalowym krzyżem w Polsce.

LIMANOWA

Klasztor Cystersów w Szczyrzycu

Opactwo Cystersów w Szczyrzycu powstałe 1234 roku, jest jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem cystersów na ziemiach polskich. Znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Szczyrzyckiej co sprawia miejsce jednym z sanktuariów Maryjnych w Polsce.

Szczawa – źródła mineralne

Położona między Gorcami a Beskidem Wyspowym Szczawa oprócz oczywistych walorów krajobrazowych posiada możliwość spróbowania wód mineralnych. W samym centrum miejscowości znajdziemy małą pijalnię, gdzie możemy spróbować specjałów jakimi obdarza matka natura.

Zespół pałacowo-parkowy w Kamienicy.

W samym centrum Kamienicy nieopodal rzeki o tej samej nazwie, znajdziemy Pałac Marszałkowicza zbudowany w latach 1830–1840. Otacza go park wpisany na listę zabytków województwa Małopolskiego

Schemat Szlaków – Mapa

Beskid Wyspowy 1

Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielica

Najwyższym szczytem Beskidy Wyspowego jest Mogielica, jej wysokość wynosi się na wysokość 1170 metrów n.p.m. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać widoki na Gorce, Tatry, Beskid Sądecki i Babią górę. Najłatwiej na szczyt dostać się niebieskim szlakiem z parkingu na wyrębiskach, gdzie dojedziemy asfaltową drogą. Piesza wędrówka nie powinna trwać więcej niż półtorej godziny. Zdobywają Mogielicę można otrzymać oznakę „Korony Beskidu Wyspowego”, którą się dostaniecie za wejście na czterdzieści najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego.

ZOBACZACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MOGIELICY

Skąd pochodzi nazwa Beskid Wyspowy?

Jak już wcześniej wspomniałem Nazwa Beskidu Wyspowego pochodzi od jego nietypowej budowy. Szczyty większości są odosobnione niczym wyspy wznoszące się czterysta metrów nad otaczającymi dolinami. Wiele szczytów wyróżnia się dużą wybitnością, co sprawia, że znajdują się na liście najwybitniejszych szczytów Polski. Wierzchołki mają bardzo strome stoki, Góry te również charakteryzują się bardzo stromymi stokami, z płaskimi wierzchołkami. Charakterystyczna bodowa Beskidu Wyspowego jest szczególnie widoczna podczas „morza chmur”.

Gdzie nocować w Beskidzie Wyspowym?

Niestety oprócz Lubonia Wielkiego nie ma żadnych schronisk w Beskidzie Wyspowym, jednak w miejscowościach jest dość bogata oferta noclegowa. Ja osobiście uważam, że najlepszą okolicą na dłuższy pobyt jest miejscowość Lubomierz lub Szczawa., które są świetną bazą wypadową w Beskid Wyspowy i Gorce.

8 Comments

  1. Przepiękne zdjęcia. Gratuluje serdecznie. Ja Beskid Wyspowy pokochałam już po pierwszym zjeździe z kursu przewodników beskidzkich. Jak się zrobi cieplej zabiorę tam dzieci. Uwielbiam to pasmo szczególnie piękne jesienią. Pozdrawiam.

  2. Kamil pisze:

    Super fotografie, wracają wspomnienia….

  3. helena piwowar pisze:

    Piekne sa te pana fotografie,od wszystkich nie mozna oczu oderwac .Mnie szczegolnie bliski jest beskid wyspowy gdzie mieszkalam w dziecinstwie i czesto na tych zdjeciach widze swoj dom,cudownie naturalne widoki i sciezki bez asfaltu…Takie widoki tylko w malopolsce.Dziekuje

  4. Przemo pisze:

    Uwielbiam Beskid Wyspowy…. zdjęcia Super

  5. Karolina pisze:

    pięknie.. ?
    pozdrawiam
    i zapraszam po więcej do mnie ?
    http://przestrzen-podrozy.blogspot.com

  6. Damian pisze:

    Witam. Czy mógł bym dostać zdjęcie na maila które jest podpisane „promienie”? oczywiście tylko do użytku prywatnego 🙂 Pozdrawiam
    nitrouss@interia.eu

    • Wiktor Baron pisze:

      Jak najbardziej po opłaceniu faktury za zdjęcie, w celu dokonania formalności proszę o wiadomość na maila. Pozdrawiam

  7. Andrzej pisze:

    Generalnie jedna z najlepszych kolekcji zdjęć jakie widziałem z Beskidu Wyspowego. Niektóre może zbyt dużą ingerencją w photoshopie, ale to już kwestia indywidulana… Do spotykania na szlaku w górach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *