Balans Bieli w Fotografii - Wiktor Baron Fotografia

Balans Bieli

Balans bieli – wstęp.

Zawsze w swoich tekstach skupiam się na opisywaniu zagadnień fotograficznych w możliwie przyjazny sposób. Problem rodzi się z pojęciami bardzo mocno związanymi ze stroną techniczną. Tak jest z balansem bieli. Balans bieli dla mnie jako fotografa ślubnego nie jest żadnym problemem i nie skupiam się na nim w ogóle gdyż każdy mój plik to format RAW, który później edytuję na komputerze. No, ale nie każdy zawsze chce fotografować w RAWach i dobrze ustawiony balans bieli może mieć znaczący wpływ na odbiór zdjęcia.

Balans bieli co to?

Jest to proces dzięki któremu możemy „poinformować” matrycę o temperaturze barwowej oświetlenia jakie było w trakcie wykonywania fotografii. To wszystko ma na celu przedstawienie sceny w sposób najbardziej naturalny i odpowiadający rzeczywistości.
A teraz troszkę w prostszy sposób. Ja balans bieli odbieram jako coś co pozwala mi pokazać jak w danej sytuacji wyglądała biel. Dobrze ustawiony balans bieli nie zawsze biel musi pokazywać na biało. Wiem jak dziwnie to brzmi, ale wyobraźcie sobie zachód słońca. Piękny pomarańczowy kolor i Was w białe koszulce. Czy w trakcie takich okoliczności przyrody Wasza koszulka faktycznie jest biała? Niby jest, bo przecież jej kolor się nie zmienił, ale widzimy ją na pomarańczowo/żółto/czerwono. Ja w zasadzie w trakcie wykonywania zdjęć podczas „złotej godziny” ustawiam balans bieli na oko. Program graficzny sugeruje całkiem inne ustawienia. Ale o tym więcej za chwilę.
Odpowiedziałem na pytanie: balans bieli co to? No to idziemy dalej!

Temperatura barwowa - Balans Bieli

Temperatura Barwowa – Balans Bieli (CC BY-SA 4.0/Wikipedia)

Jak ustawić balans bieli – metoda pierwsza.

Balans bieli możemy ustawić ręcznie z poziomu aparatu korzystając z konkretnych przygotowanych przez producenta ustawień. Najczęściej ustawienia takie mają nazwę:

  • światło dzienne
  • światło słoneczne
  • światło żarowe
  • itp. itd.

Wszystkie te ustawienia mają przypisane sobie wartości temperatury barwowej w kelwinach. Oczywiście większość obecnych aparatów daje też możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury barwowej właśnie wyrażając wartości w kelwinach. I tak dla przykładu dla światła dziennego w cieniu zastosujemy najczęściej temperaturę barwową o wartości około 6000-8000 K.

Kolejną ręczną możliwością ustawienia balansu bieli daje nam program graficzny typu: Lightroom czy Capture One. Jak ustawić balans bieli w programie? Za pomocą suwaka odpowiadającego za stopnie podane w kelwinach. Przesuwając w lewo zauważymy, że zdjęcie staje się „chłodne”, a w prawo, że jest coraz „cieplejsze”. Mamy też możliwość zmiany odcienia gdzie operujemy ca kolorach różowo-fioletowym i zielonym.
Warto zapamiętać, że precyzyjne możliwości ustawienia balansu bieli daje nam tylko format RAW. To tylko w tym formacie możemy na nowo ustawić odpowiadający nam balans bieli.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Jak ustawić balans bieli – metoda druga.

Druga metoda ustawiania balansu bieli to ta którą ja stosuję. Pozostawiam cały proces moim aparatom – one w 95% przypadków ustawiają poprawny balans bieli, który następnie koryguję w programie graficznym. Taka metoda zdecydowanie przyspiesza moją pracę. Dzięki automatycznym ustawieniom nie muszę skupiać się na kolejnym technicznym parametrze fotografowania tylko zwracam uwagę na kadr, moment i światło.

Balans bieli – biała lub szara kartka.

Ostatnią metodą jest ustawianie poprawnego balansu bieli na biała lub szarą kartkę. Istnienie opcja w aparacie gdzie mamy możliwość przekazać informację dla aparatu jak w danym oświetleniu wygląda biały kolor i aparat za nas ustawia wtedy odpowiednie parametry. Plusem tej metody jest precyzja doboru balansu bieli minusem znów czas działania.

Balans bieli – moje doświadczenia.

Są miejsca łatwiejsze i trudniejsze dla ustawienia balansu bieli. Jeśli jesteśmy w zachmurzonym miejscu to ten proces wydaje się całkiem łatwy. Jednak jeśli w słoneczny dzień wejdziemy do kościoła pełnego kolorowych witraży gdzie z każdej strony wpada światło o innej temperaturze barwowej to zaczyna się robić ciekawie. W takim wypadku automatyczny balans bieli może się pogubić i wtedy jeśli fotografujecie w JPG to sugeruję ręczne ustawienie balansu bieli, które najbardziej Wam odpowiada. Ja w takiej sytuacji dalej pozostawiam wszystko automatyce, a ewentualne korekcie ogarniam w programie graficznym.

Balans bieli – podsumowanie.

Jak widzicie sam balans bieli może i jest procesem dosyć skomplikowanym, ale można pewne rzeczy sobie ułatwić i zautomatyzować. Ja w swoich ustawieniach i korekcjach balansu bieli zawsze odnoszę się do odcienia skóry, wyglądu bieli i sytuacji oświetleniowej w której zdjęcie było robione. Na podstawie tych trzech tematów ustawiam na oko najlepszy w moim odczuciu balans bieli.

Zobacz również podstawy fotografii

Autor Tekstu: Dawid Zieliński Fotograf Ślubny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *