Braszów - Wiktor Baron Fotografia

Braszów

Kiedy powstał Braszów?

Leżący u podnóży Karpat Braszów to stare rumuńskie miasto z bardzo bogatą historią. Założyli je osadnicy z Niemiec już w XIII wieku, którzy przybyli w te rejony na zaproszenie władcy Królestwa Węgier i do dziś można tam wyczuć zachodnioeuropejskie wpływy. W XIV wieku Braszów był znaczącym ośrodkiem rozwoju luteranizmu, do czego z pewnością przyczynił się uczony Johannes Honterus. Od 1688 Braszów znajdował się pod rządami Leopolda I Habsburga. Wpływy niemieckie dominowały w tym regionie do XIX wieku. Dopiero potem pojawiło się tu coraz więcej Węgrów i Rumunów. Ostatecznie Braszów stał się częścią Rumunii w 1920 roku na mocy Traktatu w Trianon. Do 1961 roku Braszów nazywano Miastem Stalina (Orasul Stalin).

Atrakcje Braszowa

Turyści, którzy odwiedzają Braszów kierują się zazwyczaj do Czarnego Kościoła, który powstał w XIV wieku i jest uważany za największą świątynie gotycką w Transylwanii. Oryginalna budowa spłonęła w pożarze w 1689 roku, konstrukcję pokryła gruba warstwa czarnego pyłu, który udało się usunąć dopiero w XX wieku, dzięki wielu renowacjom. Nazwa Czarny Kościół nawiązuje do okresu, gdy świątynia była jeszcze osmolona. Wewnątrz znaleźć można ruchomy dzwon, który waży 6 ton oraz ponad 100 kobierców.

Wiele atrakcji można znaleźć też na rynku. Na uwagę z pewnością zasługuje ratusz, który był wykorzystywany niegdyś do ostrzegania lokalnej ludności przed niebezpieczeństwem. Dziś w budynku tym mieści się Muzeum Historyczne, gdzie możemy poznać historię regionu. Spacerując po starówce warto też zajrzeć do Cerkwi Zaśnięcia NMP, który posiada bizantyjską wieżę. Budowla powstała pod koniec XIX wieku. Jeśli mamy ochotę coś zjeść i kupić, miejscem godnym polecenia jest Dom Hirschnera.

W Braszowie znajdziemy też najwęższą ulicę w tej części Europy – Strada Sforii. Alejka ta ma tylko 1,30 m szerokości i pamięta czasy średniowieczne.

Inne oblicze Braszowa

Jeśli nie mamy lęku wysokości, warto obejrzeć Braszów z innej perspektywy. Dzięki kolejce możemy wjechać na wzgórze. Podczas podróży mamy okazję podziwiać dachy zabytkowych kamienic, a także komunistyczne blokowiska, które przywodzą nieco na myśl nasze polskie osiedla. Z wysokości możemy podziwiać Czarny Kościół, a także Białą Wieżę. Jeśli wysilimy się trochę i pospacerujemy górskim szlakiem, dojdziemy na taras widokowy z nazwą miasta. Można tu zrobić naprawdę interesujące zdjęcia.

Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie mogą udać się do Kanionu 7 Drabin. To miejsce spodoba się tym, który lubią się wspinać i wędrować. Co więcej, do dyspozycji mamy 2km zjazdu i 35 tyrolek. Na trasie nie brakuje wiat piknikowych, gdzie możemy odpocząć i coś przekąsić, choć warto zauważyć, że kręci się tu dużo turystów. Ta okolica urzeka pięknym krajobrazem. Stojąc na górze możemy podziwiać płynące w dole strumyki.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

CO WARTO ZOBACZYĆ W RUMUNII - ATRAKCJE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *