Budva to społeczne centrum Czarnogóry, przyciągające turystów malowniczymi widokami, zabytkową starówką, zapierającą dech w piersiach śródziemnomorską roślinnością i licznymi piaszczystymi plażami. Położona na czarnogórskim wybrzeżu, jest jednym z najmodniejszych miejsc w Czarnogórze. Budva ma wszystko, co potrzebne do spędzenia idealnego urlopu: opalanie się w dzień i zabawę do białego rana wieczorem. Słynie również z antycznej architektury, która zafascynuje każdego podróżnika — na co więc czekasz?
Budva – Czarnogóra: 10 ciekawych faktów
Poznaj kilka historycznych faktów o Budvie w Czarnogórze:
1. Budva to nadmorskie miasto w Czarnogórze, które po raz pierwszy zostało wspomniane w starożytnych tekstach rzymskich.
2. Najwcześniejsze dowody ludzkiej okupacji w tym regionie pochodzą z epoki brązu i obejmują różne rodzaje grobów, w tym kamienne cysterny i grobowce komorowe
3. W czasach średniowiecznych Budva była ważnym miastem portowym dla handlu między Europą Zachodnią a Bizancjum.
4. W 1484 roku stała się częścią Imperium Osmańskiego i była znana jako Boudjak.
5. Mówi się, że miasto otrzymało swoją nazwę od słowa „bud”, które oznacza winorośl lub winnicę.
6. Stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją architekturę i dziedzictwo kulturowe.
7. Budva służyła również jako schronienie dla wielu ludzi uciekających z Imperium Osmańskiego w XVI wieku.
8. Doprowadziło to do znacznego wzrostu liczby ludności z nowymi imigrantami przybywającymi z całej Europy, takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Polska.
9. Historyczne znaczenie Budvy można dostrzec dziś dzięki dobrze zachowanej architekturze, która odzwierciedla różne okresy czasu, takie jak budynki w stylu gotyckim z okresu weneckiego lub budynki w stylu austro-węgierskim, które pochodzą z 1867 roku, kiedy Czarnogóra stała się częścią imperium Austro-Węgier.
10. Jest tu wiele kościołów do odwiedzenia, takich jak kościół św. Mikołaja, kościół św. Trójcy i katedra św. Jerzego (najstarszy kościół).
Budva – więcej informacji na Wikipedii