Czarnogóra - Wiktor Baron Fotografia

 

Czarnogóra jest maleńkim państwem położonym na Półwyspie Bałkańskim nad morzem Adriatyckim. Mimo swojego niepozornego rozmiaru jest koniecznym miejscem do odwiedzenia przez każdego miłośnika fotografii. Z jednej strony zachwyca przepięknym wybrzeżem Adriatyku, na czele ze słynną Zatoką Kotorską. Natomiast z drugiej strony urzeka uroczymi górami Dynarskimi. 

Czarnogóra – zarys historyczny

Historia jednego z najmłodszych państw Europy jest bardzo burzliwa, zresztą jak całego “Kotła Bałkańskiego”. Początki osadnictwa są związane z iliryjskim plemieniem Dokleatów. Następnie jak wszystkie tereny obecnych państw Bałkanów wchodziły w skład Imperium Rzymskiego, po rozpadzie obszar ten był w strefie wpływów Bizancjum. Mniej więcej w VI wieku osiedlili się tutaj Słowianie. W okresie panowania nad Czarnogórą przez Wenecję powstała nazwa Montenegro, która funkcjonuje do dzisiaj. W okresie 1498 – 1499 imperium Osmańskie podbiło całe państwo i dopiero 1796 roku uzależniła się od Turków. Po pierwszej wojnie światowej weszła w skład królestwa Serbii. Następnie po drugiej wojnie światowej stała się częścią Federacyjnej Republiki Jugosławii. Po wielu latach różnego rodzaju zależności w stosunku do Serbii, dopiero w 2006 roku po referendum narodowym Czarnogóra uzyskała pełną niepodległość. 

Krajobrazy Czarnogóry

Dla mnie osobiście bardzo ciekawą rzeczą w Czarnogórze jest bardzo duża różnorodność przyrodnicza. Zadziwiające jest to że na tak niewielkim obszarze możemy doznać zgoła różnych krajobrazów. Dominuje tutaj klimat podzwrotnikowy z jego chłodniejszą odmianą w górach, która jest bardzo podobna do klimatu umiarkowanego w Polsce . Krajobraz górski w centralnej części kraju można porównać do znanych przez nas widoków w Karpatach, jednak wybrzeże jest całkowicie inne od naszego. Dominują tutaj wypalone słońcem stoki w roślinnością przystosowaną do wysokich temperatur oraz ograniczonym dostępem do wody. Mówi się że najładniejsze połączenie gór i morza można właśnie podziwiać w Czarnogórze, a szczególności w Zatoce Kotorskiej. 

Zatoka Kotorska przypomina swoim wyglądem fjord, jednak jej geneza geologiczna jest całkowicie inna, ponieważ jest to zalana dolina rzeczna. Otoczona kilkoma pasmami Gór Dynarskich jest idealnym miejscem dla każdego fotografa. Oprócz walorów krajobrazowych miejsce to dostarczy nam do zwiedzenia wiele przepięknych zabytków architektury. Pierwszeństwo w tej kwestii wiedzie na pewno Kotor, który jest średniowieczną perełką Czarnogóry. Niepowtarzalny klimat tworzą otoczone murem wąskie uliczki miasteczka wciśniętego między morze i strome stoki gór. Drugim bardzo uroczym miejscem jest Perast, z którego pochodzi bardzo dużo fotografii przedstawiający Zatokę Kotorska. Zostając jeszcze na chwile na wybrzeżu Adriatyku, warto jeszcze wspomnieć o miejscowości Św. Stefan z całkowicie zabudowaną wyspą, która niegdyś była ufortyfikowaną osadą rybacką.

Kończąc już wstęp do galerii zdjęć z Czarnogóry, dla mnie najbardziej pożądanym tematem  do fotografowania są góry. Dlatego też jednym z marzeń było odwiedzenie Montenegro. Praktycznie cały obszar tego państwa jest położony w Górach Dynarskich. Mnie osobiście bardzo urzekły okolice miejscowości Żabljak w górach Durmitor ze względu na bardzo ciekawą rzeźbę terenu, poprzecinaną wąwozami z trzecim co do wielkości na świecie Kanionem Tary.

Warsztaty i plenery fotograficzne.Czarnogóra – galeria zdjęć

Czarnogóra - co warto zobaczyć?

Czarnogóra – Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *