Dobszyńska Jaskinia Lodowa - Wiktor Baron Fotografia

Dobszyńska Jaskinia Lodowa znajduje się  w Krasie Spišsko-Gemerskim,  na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody Stratená. Ze względu na charakter zalodzenia należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. Lód w jaskini występuje w róznych formach, a jego grubość miejscami osiąga powyżej 25 ms.
Znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Parku Narodowego Raj Słowacki w Krasie Spiszsko-gemerskim. Wejście do jaskini  jest na północnym zboczu góry Ducza na wysokości 969 m.n.p.m., 130 m nad dnem doliny Hnilca.
Do jaskini można się dostać z osady Dobszyńska Jaskinia Lodowa w Słowackim Raju pomiędzy Popradem i Rożniawą. Długość chodnika, który prowadzi do jaskini wynosi około 1 km, a przy nim umieszczone są tablice edukacyjne. Róznica wysokości między parkingiem w osadzie i wejściem do jaskini wynosi 130 m. Dojście do jaskini zajmuje około 25 minut.
Wejście do jaskini jest na północnym zboczu góry Ducza usytuowane na wysokości 969,5 m.  Jaskinia osiąga długość 1483 m, a udostępnionych dla zwiedzających jest 515 m. Korytarze i sale jaskini od otworu wejściowego opadają, co w połączeniu z północnym położeniem jaskini, umożliwia w zimowym czasie opadanie zimnego powietrza i całkowite ochłodzenie pomieszczeń.
Jaskinia ma kilka zadziwiających części, między które należą zlodowaciała Mała i Wielka Sala, Ruffiniego koridor i Komora Zawalona (Zrútený dóm). Pozbawione lodu części  nazywają się Sala Kroplowa i Biała, Komora Sucha, Kroplowa Piwnica i Piekło. Temperatura powietrza w zalodzonej części Wielkiej Sali wynosi od -3,8 do +0,5 °C. W słoneczny dzień zwiedzający zejdzie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi a objawi się w lodowym królestwie zimna i doskonałych dzieł, wytworzonych przez matkę przyrodę.
Jaskinia jest interesująca tym, że aż do 1946 roku była w niej pozwolona jazda na łyżwach podczas całego roku. W 50 – tych latach trenował tam znany czechosłowacki łyżwiarz Karol Divín i wojskowi łyżwiarze szybcy.
Przewyższenie oraz różne temperatury wewnątrz i na zewnątrz jaskini sprzyjają obciążeniu organizmu. Przed wejściem do jaskini należy odpocząć, aby  bez problemów aklimatyzować się w  jaskini. Również należy się ciepło ubrać i założyć odpowiednie, sztywne obuwie.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa leżąca w Słowackim Raju to prawdziwa perła pośród lodowych jaskiń Słowacji. Jest największą słowacką jaskinią lodową i pierwszą elektrycznie oświetloną jaskinią w Europie (od 1887r.). Niecodzienne wnętrze tworzy spoczywającą pod kamiennymi sklepieniami, olbrzymią masą lodu, na której jeszcze przed początkiem lata leży warstwa szronu grubości ok.1 cm. Wnętrze jaskini wypełnia lód w postaci lodowej podłogi, lodowych wodospadów, lodowych stalagmitów i słupów.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

{Dobszyńska Jaskinia Lodowa}-2000-1333_5
DOBSZYŃSKA JASKINIA LODOWA
DOBSZYŃSKA JASKINIA LODOWA
DOBSZYŃSKA JASKINIA LODOWA
DOBSZYŃSKA JASKINIA LODOWA
« z 3 »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *