Spisz - Galeria Zdjęć i Atrkacje

Spisz widok na Tatry

Mieszkając w Piwnicznej-Zdroju, tuż na granicy Spisza i Ziemi Sądeckiej, mam to szczęście być tak blisko jednego z najpiękniejszych rejonów górskich w Europie – Spisza. To miejsce, które za każdym razem, gdy wyruszam z aparatem w poszukiwaniu nowych kadrów, ujmuje mnie swoim niepowtarzalnym pięknem.

Spisz rozciąga się po obu stronach polsko-słowackiej granicy, to obszar o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym. Znany z malowniczych krajobrazów, bogatej historii oraz unikatowej kultury, Spisz przyciąga miłośników przyrody, entuzjastów historii oraz pasjonatów fotografii. To miejsce, gdzie każdy kamień i drzewo opowiadają własną historię, tworząc niepowtarzalną atmosferę. W niniejszym artykule zabiorę Ciebie w podróż po Spiszu, odkrywając jego największe atrakcje oraz piękno, które inspiruje artystów i podróżników z całego świata.

Historia Spisza

Ślady obecności człowieka na terenie Spisza sięgają paleolitu, co potwierdzają znaleziska, takie jak odlew trawertynowy czaszki neandertalczyka w Gánovcach, niedaleko Popradu. Rejon Spiskiego Czwartku ujawnił resztki osady z epoki brązu, natomiast na przestrzeni całego Spisza odnajdywano ślady kultury celtyckiej i wpływów rzymskich. Słowianie przybyli tu z rejonu dorzecza Wisły i z Bałkanów, a w IX wieku obszar ten mógł należeć do państwa wielkomorawskiego, co świadczą odkryte osady w pobliżu Lewoczy oraz w Nemešany, Smižany, Biała Spiska, Spiska Nowa Wieś, Wielka i Gelnica.

W 1002 roku, tereny spiskie, wraz z większą częścią dzisiejszej Słowacji, zostały przyłączone do Polski przez księcia Bolesława Chrobrego, jednak przed 1031 rokiem wróciły pod kontrolę Węgier. W drugiej połowie XI wieku, Węgrzy zaczęli umacniać swoje wpływy w regionie, intensywnie kolonizując go i rozszerzając swoje prawa administracyjne. Pierwsze wzmianki o Spiszu pochodzą z 1209 roku z dokumentu króla Andrzeja II. Obszar północnego Spisza był miejscem funkcjonowania polskiej kasztelanii spiskiej, wspomnianej w Kronice Wielkopolskiej z 1136 roku. W późniejszych latach Węgry zajęły kotlinę Popradu i Zamagurze, co spowodowało utratę przez Polskę terenów wokół Podolińca i Starej Lubowli.

XIII wiek przyniósł kolonizację Spisza przez osadników niemieckich z Nadrenii, Śląska i prawdopodobnie Saksonii, po zniszczeniach spowodowanych przez najazdy Tatarów. Ta fala kolonizacji, znana jako saska, przyczyniła się do odbudowy osadnictwa i rozwoju gospodarczego regionu. XV wiek to czas kolejnej fali osadnictwa, kolonizacji wołoskiej, z ludnością zajmującą się pasterstwem i zasiedlającą wysokie partie Karpat. W wyniku tej kolonizacji i późniejszych procesów, ludność wołoska zeslawizowała się, mieszając z Łemkami.

Podział Spisza na Polski Spisz i Węgierski Spisz nastąpił w wyniku zastawu miast spiskich przez Władysława Jagiełłę Zygmuntowi Luksemburskiemu w 1412 roku. Tereny te pozostały w granicach Polski aż do 1769 roku. XV wiek to również okres, w którym Spisz stał się miejscem wielu sporów wewnętrznych i międzynarodowych. W 1769 roku, podczas konfederacji barskiej, cesarzowa Maria Teresa przejęła kontrolę nad starostwem spiskim, tworząc nową prowincję 16 spiskich miast, która istniała do 1876 roku.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Galeria Zdjęć

« z 2 »

WYDRKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Atrakcje Turystyczne

Dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu, Spisz oferuje bogatą paletę możliwości. Malownicze trasy turystyczne i rowerowe prowadzą przez niezwykłe krajobrazy, od górskich szczytów po doliny i przepiękne jeziora, oferując doskonałe warunki do pieszych wędrówek i rowerowych eskapad. Zimą region staje się rajem dla narciarzy, z dobrze przygotowanymi trasami narciarskimi i nowoczesnymi wyciągami. Inne formy rekreacji, takie jak spływy kajakowe, wspinaczka skałkowa czy paralotniarstwo, również znajdują tutaj swoich entuzjastów, oferując nie tylko adrenalinę, ale i niezapomniane widoki.

Duży wpływ na zainteresowanie polskich turystów i fotografów tym rejonem ma przede wszystkim fakt, że w naszym kraju trudno jest znaleźć góry o podobnym charakterze. Słowackie góry wyróżniają się wysokimi szczytami oraz wapienną budową, która sprawia, że występuje tutaj wiele ciekawych form krasowych. Ponadto lokalne warunki geologiczne przyczyniły się do rozcięcia masywu głębokimi dolinami, które można porównać do Wąwozu Kraków w Tatrach Zachodnich. Jedną z nich jest m.in. dolina Sucha Bela o długości 3,8 km, której środkiem płynie potok. Warto odwiedzić ten skalny wąwóz wcześnie rano, aby spokojnie cieszyć się widokami i nie tracić czasu na stanie w kolejkach do drabinek. Główną atrakcją Suchej Beli jest Wodospad Misowy o wysokości 29,5 m, który stanowi idealne tło do zrobienia fotografii krajobrazowych. Oprócz uroczych dolinek Słowacki Raj przecina swoim przełomem rzeka Hornad. Co prawda daleko mu wielkością do popularnego pienińskiego przełomu Poprad, ale w porównaniu do niego jest osiągalny dla każdego turysty na całej długości.

Spisz 3

Spływ Dujacem

Na odwiedziny zasługują również spiskie miasteczka, jak Kezmarok czy Lewocza. Niegdyś miasta te były bardzo znane, a licząca obecnie 13 000 mieszkańców Lewocza stanowiła miejsce spotkań m.in. polskich królów i książąt. Do dnia dzisiejszego w miasteczku zachowała się wspaniała, renesansowa zabudowa, którą warto uwiecznić na zdjęciach. Obowiązkowym punktem wycieczki w te rejony powinny być też malownicze ruiny średniowiecznego zamku Spisza, które efektownie wznoszą się ponad Kotliną Spiską. A jeśli lubisz zwiedzać zabytki architektury, możesz udać się do niewielkiej miejscowości Spiska Kapituła, gdzie zachował się mur obronny z Dolną i Górną Bramą lub wsi łemkowskiej Osturnia z przepiękną drewnianą zabudową.

Wymienione atrakcje turystyczne to zaledwie część tych, jakie czekają na turystów i fotografów w Spiszu. Każdy na pewno znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie – senne miasteczka, tajemnicze ruiny zamków, ciekawe pasma górskie i kąpieliska z gorącymi źródłami.

Aquacity Poprad

Nowoczesny kompleks basenów termalnych i aquapark, który oferuje rozrywkę dla całej rodziny. Baseny z geotermalną wodą zapewniają relaks i odpoczynek.

Czerwony Klasztor

Klasztor z XIV wieku, położony w Słowacji, znany z legendy o latającym mnichu Cyprianie. Dzisiaj jest to muzeum, prezentujące życie mnichów oraz historię regionu.

Czerwony Klasztor

Dziedziniec w Czerwonym Klasztorze

Jaskinia Lodowa

Jaskinia Lodowa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedną z niewielu jaskiń lodowych dostępnych dla turystów. Wnętrze jaskini zdobią imponujące formacje lodowe.

Doboszyńska Jaskinia Lodowa Zwiedzana Latem

Levoča

Miasto znane z pięknie zachowanego średniowiecznego centrum, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć imponujący kościół św. Jakuba z najwyższym drewnianym ołtarzem na świecie. [WIĘCEJ]

Lewocza

Łapszanka

Wysoko położona wieś w Polsce, z której rozpościerają się panoramiczne widoki na Tatry. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć w spokoju, otoczeni pięknem gór. [WIĘCEJ]

Łapszanka - Lato

Osturnia

Miejscowość na Słowacji, oferująca tradycyjną kulturę i architekturę regionu Spisza.

Osturnia

Widok z Osturni na Tatry Bielskie

Przełom Białki

Rzeka Białka tworzy malowniczy przełom w Pieninach Spiskich. To popularne miejsce wśród miłośników kajakarstwa i raftingu, oferujące również piękne krajobrazy dla pieszych wędrówek. [WIĘCEJ]

Wschód słońca na Przełomie Białki

Wschód słońca na Przełomie Białki

Przełom Dunajca

Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce, idealne dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Spływ przełomem Dunajca na tratwach oferuje niezapomniane widoki oraz bliski kontakt z przyrodą.

Spisz 4

Słowacki Raj

Park Narodowy Słowacki Raj słynie z wąwozów, wodospadów i jaskiń. Jest to raj dla miłośników pieszych wędrówek, oferujący trasy o różnym stopniu trudności, w tym z drabinami i łańcuchami.

Spiskia Kapituła

Miejscowość znana z zabytkowych drewnianych domów i kościoła, oferująca wgląd w tradycyjne życie na Spiszu.

Spiska Kapituła

Tatralandia

Jest to jeden z największych aquaparków w Słowacji, oferujący baseny termalne, zjeżdżalnie wodne i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wysokie Tatry

Chociaż część Tatr Wysokich znajduje się również w Polsce, to właśnie po słowackiej stronie leżą najwyższe szczyty tych gór. Atrakcje takie jak Łomnicki Szczyt, czy Dolina Pięciu Stawów Słowackich przyciągają turystów szukających pięknych widoków i górskich przygód. [WIECEJ]

Tatry Wysokie - Popradzki Staw Lato

Zamek Spiski

Jeden z największych zamków w Europie Środkowej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ruiny tego ogromnego zamku położone są na wzgórzu i oferują zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne krajobrazy. [WIĘCEJ]

Zamek Spiski

Zamek w Kieżmarku

Ten dobrze zachowany zamek oferuje wgląd w historię regionu. Można tu zobaczyć zbroje, meble epoki oraz inne eksponaty związane z historią zamku i miasta.

Zamek w Niedzicy

Znany również jako Zamek Dunajec, to malowniczo położona twierdza z XIII wieku. Oferuje ona nie tylko fascynującą historię, ale i zapierające dech w piersiach widoki na jezioro Czorsztyńskie oraz góry. Zamek słynie z legend i opowieści, w tym o Inkaskiej Księżniczce. [WIĘCEJ]

Zamek w Niedzicy

Zamek w Starej Lubowli

Zamek z XIII wieku, który jest jednym z najważniejszych zabytków kultury na Słowacji. Oferuje on bogate ekspozycje muzealne, które przybliżają historię Spisza, życie szlachty oraz dawnego rzemiosła.

Odwiedzając Spisz, warto poświęcić czas na odkrywanie zarówno polskiej, jak i słowackiej strony tego niezwykłego regionu, aby w pełni doświadczyć jego unikalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Geografia regionu

Spisz jest zdominowany przez Tatry, które są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat. W Polsce do najbardziej znanych miejsc należą Pieniny Spiskie oraz Zamek w Niedzicy. Słowacka część Spisza obejmuje natomiast znaczne obszary Tatr Wysokich oraz  Bielskich, z takimi szczytami jak Gerlach (2655 m n.p.m.), najwyższy szczyt całych Karpat.

Poza górami, region oferuje także urokliwe kotliny, wśród których wyróżnia się Kotlina Popradzka, stanowiąca ważny korytarz komunikacyjny i obszar osadniczy. Rzeki i potoki spływające z gór tworzą liczne zbiorniki wodne, w tym Jezioro Czorsztyńskie, które jest sztucznym zbiornikiem wodnym o znaczeniu rekreacyjnym i energetycznym.

Geografia Spiszu stanowi fascynujące połączenie górskich krajobrazów z urokliwymi dolinami i płynącymi przez nie rzekami, co czyni ten region nie tylko wyjątkowym miejscem pod względem przyrodniczym, ale i kulturowym. Dominację nad regionem sprawują Tatry – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, oferujące nie tylko spektakularne widoki, ale i wyzwania dla miłośników górskich wędrówek.

Spisz - Mapa Regionu

Mapa Regionu- źródło Wikipedia

Słowacka część Spiszu obejmuje obszar Tatr Wysokich i  Bielskich, które kryją w sobie prawdziwe perełki przyrodnicze, takie jak Gerlach. Szczyt ten, wznoszący się na wysokość 2655 metrów nad poziomem morza, jest nie tylko najwyższym punktem Karpat, ale również symbolem dzikiej, nieokrzesanej natury regionu. Otaczające go szlaki i doliny kuszą zarówno doświadczonych alpinistów, jak i tych, którzy w górach szukają spokoju i odosobnienia. Kolejnymi pasmami górskimi jakie znajdują się na obszarze spiszą są między innymi Góry Lewockie, Magura Spiska, Słowacji Raj i Pieniny.

Poza monumentalnymi górami, Spisz oferuje również malownicze kotliny, które są świadectwem geologicznej przeszłości regionu. Kotlina Popradzka, jedna z najbardziej charakterystycznych, stanowi ważny obszar osadniczy oraz korytarz komunikacyjny, łączący różne części regionu. Jej płodne gleby i łagodny klimat sprzyjają rolnictwu, co od wieków kształtuje krajobraz kulturowy Spiszu.

Wody płynące z górskich szczytów i zboczy zasilają rzeki i potoki Spiszu, tworząc malownicze zbiorniki wodne. Jezioro Czorsztyńskie znajdujące się na granicy Polskiego Spiszu i Podhala, tworzy sztuczny zbiornik o znaczeniu rekreacyjnym i energetycznym, stanowi idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie.

Przyroda na Spiszu

Spisz charakteryzuje się bogatą i zróżnicowaną florą i fauną, dzięki czemu część tego regionu została objęta ochroną w ramach parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Parki Narodowe i Obszary Chronione

  • Tatrzański Park Narodowy: Znajduje się po obu stronach polsko-słowackiej granicy, chroniąc unikalne ekosystemy tatrzańskie. Jest to dom dla wielu gatunków roślinności alpejskiej oraz endemitów, czyli gatunków występujących wyłącznie w tym regionie.
  • Pieniński Park Narodowy: Chociaż większość Pienin nie leży na Spiszu, część tego parku narodowego obejmuje tereny spiskie, chroniąc charakterystyczne formacje skalne oraz rzadkie gatunki flory i fauny.
  • Park Narodowy „Słowacki Raj”: położony na Słowacji, jest prawdziwym rajem dla miłośników pieszych wędrówek. Park oferuje sieć zróżnicowanych szlaków turystycznych, prowadzących przez wąwozy, wzdłuż strumieni, oraz obok kaskad i wodospadów. Dzięki swojej różnorodności krajobrazowej, Słowacki Raj jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od łatwych spacerów po wymagające trasy dla bardziej doświadczonych turystów.
Pieniny

Widok z Wysokiego Wierchu na Trzy Korony w Pieninach

Zwierzęta i Rośliny

Flora Spisza obejmuje zarówno gatunki nizinne, jak i wysokogórskie, wśród których wyróżniają się m.in. sosna limba, modrzew europejski, a także różnorodne gatunki roślin alpejskich i subalpejskich. W rejonach niższych położeń spotkać można lasy bukowe, dębowe oraz mieszane.

Fauna regionu jest równie bogata, z licznymi gatunkami ssaków takimi jak niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie oraz płazy i gady, w tym jaszczurki i żmije. Ptaki są reprezentowane przez orła przedniego, sokoła wędrownego oraz cietrzewia.

Salamandra Plamista

Salamandra Plamista

Ochrona tych obszarów ma kluczowe znaczenie dla zachowania unikalnej przyrody Spisza oraz jej różnorodności biologicznej. Region ten, ze swoją wyjątkową geografią, florą i fauną, stanowi cenne dziedzictwo naturalne, które przyciąga miłośników przyrody z całego świata.

Kultura i Tradycje

Spisz, region o bogatej i różnorodnej historii, jest miejscem, gdzie kultury i tradycje polskie, węgierskie, słowackie oraz niemieckie przecinają się, tworząc unikalny krajobraz społeczny i kulturalny. Ten kulturalny melting pot od wieków kształtuje nie tylko życie codzienne mieszkańców, ale i cały szereg praktyk, odzwierciedlających się w sztuce, kuchni, architekturze oraz lokalnych festiwalach.

Charakterystyczne elementy ludowego stroju spiskiego, z jego bogatymi haftami i kolorowymi tkaninami, stanowią wizualną manifestację tej kulturowej różnorodności. Stroje ludowe, noszone zwłaszcza podczas lokalnych świąt i festiwali, są nie tylko piękne, ale i pełne symboliki, odnoszącej się do historii i tradycji regionu.

Spisz - Tradycyjne Stroje

Kobiety w tradycyjnych strojach w Jurgowie – źródło: Wikipedia

Architektura Spiszu również mówi wiele o jego historii i mieszance wpływów kulturowych. Od drewnianych kościołów, przez zabytkowe kamienice, aż po monumentalne zamki – każdy budynek wydaje się być częścią większej opowieści. Wiele z tych konstrukcji odzwierciedla techniki budowlane i estetyczne charakterystyczne dla różnych kultur, które przez wieki przewijały się przez Spisz.

Kuchnia regionu jest równie zróżnicowana, co jego kultura. Lokalne przysmaki, takie jak spiskie pierogi, oscypek, czy bogracz, są dowodem na kulinarną wymianę międzykulturową, jaka miała miejsce na przestrzeni lat. Każdy posiłek na Spiszu to podróż przez różne tradycje kulinarną, gdzie lokalne składniki łączą się w niezapomniane smaki.

Lokalne festiwale i obchody są kulminacyjnym momentem prezentacji kulturalnej różnorodności Spiszu. Od Jarmarku Spiskiego, przez tradycyjne słowackie festyny, aż po niemieckie i węgierskie święta, każde wydarzenie jest okazją do świętowania bogatej spuścizny regionu. Te barwne i radosne festiwale nie tylko promują lokalną kulturę i tradycję, ale również zachęcają do dialogu międzykulturowego, co jest istotą tożsamości Spiszu.

Góralski taniec na Spiszu

Góralski taniec na Spiszu – źródło: Wikipedia

Spisz Dziś – Współczesne Życie w Sercu Tradycji

Spisz, choć głęboko zakorzeniony w bogatej historii i tradycji, jest również regionem dynamicznie rozwijającym się i dostosowującym do wymogów współczesności. Współczesne życie na Spiszu to fascynująca mieszanka przeszłości i teraźniejszości, gdzie turystyka, gospodarka i inicjatywy lokalnych społeczności skupiają się na harmonijnym połączeniu rozwoju z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Turystyka jest jednym z głównych filarów współczesnej gospodarki Spiszu, przyciągając rokrocznie tłumy odwiedzających zainteresowanych jego zabytkami, krajobrazem i kulturą. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie, region inwestuje w rozwój infrastruktury turystycznej, oferując coraz więcej atrakcji, usług i wydarzeń kulturalnych, które pozwalają na głębsze poznanie tego unikalnego miejsca. Jednocześnie, dużą wagę przywiązuje się do turystyki zrównoważonej, mającej na celu minimalizację wpływu na środowisko i promocję odpowiedzialnego podróżowania.

Gospodarka regionu, oprócz turystyki, opiera się także na tradycyjnych sektorach, takich jak rolnictwo, rzemiosło i produkcja lokalnych produktów. Inicjatywy wspierające lokalnych producentów i rzemieślników, jak targi produktów regionalnych czy festiwale kulinarnie, stanowią istotny element życia społeczności Spiszu, przyczyniając się do ożywienia gospodarczego i zachowania lokalnej tożsamości.

Lokalne społeczności Spiszu aktywnie działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu. Liczne projekty i programy, często realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, skupiają się na renowacji zabytków, promocji lokalnej historii oraz edukacji ekologicznej. Dzięki temu, Spisz nie tylko zachowuje swoje bogactwo kulturowe dla przyszłych pokoleń, ale również podkreśla swoją rolę jako ważnego centrum dziedzictwa narodowego i przyrodniczego.

Spisz Dziś to region, który z dumą pielęgnuje swoje korzenie, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w życiu współczesnym. Inwestycje w turystykę, wsparcie dla gospodarki lokalnej oraz zaangażowanie w ochronę dziedzictwa są dowodem na to, jak można skutecznie łączyć tradycję z nowoczesnością, tworząc przestrzeń atrakcyjną zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających.

Fotografia na Spiszu – Uchwycenie Duszy Regionu

Fotografia na Spiszu otwiera przed twórcami niezwykłą przestrzeń do eksploracji i wyrażenia artystycznego. Majestatyczne krajobrazy, zachowane zabytki i żywa kultura regionu stanowią inspirację dla fotografów z całego świata, pragnących uchwycić jego niepowtarzalną duszę. Spisz, z jego naturalnymi i kulturowymi skarbami, jest idealnym miejscem do praktykowania różnorodnych stylów fotograficznych, od pejzażu po portret, od dokumentu po abstrakcję.

Region oferuje bogaty wachlarz motywów fotograficznych: od spektakularnych wschodów słońca w Tatrach i Pieninach, przez mistyczne ruiny zamków, po malownicze, kościoły i cerkwie ukryte wśród zielonych wzgórz. Każda pora roku na Spiszu odsłania nowe oblicze, zapewniając niekończące się możliwości dla pasjonatów fotografii. Zima przynosi ze sobą śnieżne pejzaże i zamarznięte jeziora, wiosna – rozkwit przyrody, lato – zielone łąki i błękitne niebo, a jesień – paletę barw liści i mgliste poranki.

Warsztaty Fotograficzne - Plener Pieniny (1)

Dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności fotograficzne, jest możliwość do dołączenia na warsztaty fotograficzne na Spiszu, lub zorganizowania przeze mnie indywidulanego kursu. Uczestnicy tych warsztatów mają okazję nie tylko zgłębiać tajniki fotografii, ale również wymieniać się doświadczeniami i inspiracjami z innymi.

Ponadto, fotografia odgrywa kluczową rolę w ochronie i promowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Spiszu. Zdjęcia dokumentujące tradycyjne obrzędy, codzienne życie mieszkańców, a także unikalną florę i faunę przyczyniają się do zachowania tych wartości dla przyszłych pokoleń. Wystawy fotograficzne, zarówno lokalne, jak i międzynarodowe, często skupiają się na tematyce spiskiej, prezentując jej piękno i unikalność szerszej publiczności.

Fotografia na Spiszu to nie tylko sposób na uchwycenie chwili; to narzędzie do opowiadania historii, dzielenia się doświadczeniami i budowania mostów między kulturami. Dla wielu fotografów, region ten stał się źródłem niewyczerpanej inspiracji i miejscem, do którego nieustannie powracają, odkrywając coraz to nowe aspekty jego niezwykłego charakteru

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *