Magura Spiska - Wiktor Baron Fotografia

Jednym z najchętniej odwiedzanych pasm górskich przez fotografów krajobrazu jest niewątpliwie Magura Spiska. Położona jest ona na pograniczu Polsko – Słowackim, a najbardziej znanym punktem widokowym jest Łapszanka. Obszar ten charakteryzuje się przepięknymi panoramami na Tatry, niemal w każdej miejscowości położonej na tym obszarze możemy podziwiać przepiękny widok na najwyższe pasmo Karpat.

Położenie Magury Spiskiej

Magura Spiska rozciąga się między Tatrami Bielskimi oraz Pieninami. Na zachodzie granicę wyznacza dolina Jaworowego potoku i Białki, od Tatr oddziela Zdziarka Przełęcz. Natomiast północny skraj biegnie doliną Lipnika i Kamionki, a Przełęcz Korbalowa oddziela Magurę Spiską od Pienin. Dolinę Popradu i Białej można uznać za południowy kres tego uroczego pasma górskiego.

Magura Spiska – Walory Krajobrazowe

Jak już wcześniej wspomniałem, przepiękne krajobrazy Magury Spiskiej czynią ten rejon obowiązkowym miejscem, do odwiedzenia dla każdego miłośnika fotografii górskiej.  Najbardziej znanymi i miejscami są okolice Łapszanki oraz Osturni. Łagodne stoki na Łapszance, z malowniczymi łąkami i pastwiskami są wielokrotnie powtarzanymi motywami na fotografiach pochodzących z tego miejsca.  Natomiast Osturnia poza obłędnymi  widokami z jej północnych stoków, zachwyca cudowną  drewnianą zabudową.  Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że izolacja tej wsi spowodowana położeniem wśród wzniesień Magury Spiskiej, czyni ją enklawą gwary Rusinów Karpackich (Łemków), trudną do zrozumienia dla innych Słowaków.

Kolejnym ciekawym obszarem Magury Spiskiej do fotografowania i zwiedzania  są okolice wsi Lechnica. Wysoko położone pastwiska nad doliną Dunajca, czynią to miejsce świetnym punktem do podziwiania majestatu Pienin z Trzema Koronami na czele. Jest to świetny punkt do fotografowania z drona, ze względu na przepiękne spektakle mgieł unoszących się o poranku nad Dunajcem.

Warto również odwiedzić rejon uzdrowiska Drużbaki Wyżne, z jego źródłami wód mineralnych oraz basenami termalnymi. Okoliczne pagórki z niezliczonymi łąkami i polami dostarczą nam przepięknych widoków. Myślę że ten fragment Magury Spiskiej najlepiej zwiedzać podczas wycieczek rowerowych, ze względu na wiele niezbyt wymagających tras dla jednośladów.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Galeria zdjęć – Magura Spiska

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *