Góry Przeklęte i Theth - Wiktor Baron Fotografia

Góry Przeklęte i Theth

Na północy graniczy z Czarnogórą i Kosowem, na wschodzie z Macedonią, a na południu z Grecją. Niemal parę lat temu Albania była mało znana, a obecnie bije rekordy popularności. Z roku co rok odwiedza ją coraz więcej turystów, a na miejscu rozwija się szeroko rozumiana infrastruktura. Albania zachwyca swoich gości i podróżnych śródziemnomorskim krajobrazem, piaszczystymi plażami, błękitnym morzem… Najlepiej zwiedzać ją wiosną albo jesienią, kiedy jest mniej turystów. Co turyści zwiedzają w Albanii? Na co zwrócić uwagę w Albanii?

Góry Przeklęte i Theth 1

Imponujące szczyty, malownicze doliny, wodospady

Góry Przeklęte zachwycą niemal każdego turystę swoją majestatycznością i pięknem. Imponujące szczyty, przepiękne doliny, wodospady, jeziorka, klify, kaniony i wspaniałe widoki – Góry Przeklęte potrafią zachwycić! Nazwa „przeklęte góry” – odnosi się do faktu, że postrzegane są jako dzikie i nie do zdobycia. O ich charakterze może świadczyć fakt, że pierwszego wejścia na najwyższy szczyt – Maja e Jezercës (2694 m) dokonano dopiero w 1929 roku.

 

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ALBANII

Czy góry przeklęte to kierunek dla każdego?

Albania od kilku lat jest coraz częściej wybieranym kierunkiem. I równie często turyści wybierają właśnie podróże w Góry Przeklęte od strony albańskiej. Miejsce to mogą wybrać nie tylko miłośnicy górskich wypraw, ale również pasjonaci rowerowi czy nawet zwolennicy podróży samochodowych. To miejsce idealne dla każdego. Pod kątem geograficznym Alpy Albańskie przypominają Tatry Wysokie. To jeden z niewielu pozostałych w Europie obszarów górskich, który nie został naukowo zbadany – głównie ze względu na niezwykle strome ściany skalne i trudności w dostępności. Ich najwyższy szczyt to Maja e Jezercës (2694 m), na który prowadzi niego znakowany szlak z doliny Valbony. Dolina Valbone dostępna jest od strony północnej, od Bairam Curri, ma typowo alpejski charakter – głęboko wciętą dolinę otaczają wysokie skalne szczyty. Jest to jeden z najważniejszych i najszybciej rozwijających się ośrodków turystycznych w Albanii. Przez całą dolinę prowadzi asfaltowa szosa, wszędzie powstają nowe pensjonaty i hotele i nie brakuje bogatej oferty turystycznej – wybór od komfortowego hotelu po pole namiotowe, wszystko zależy od cen, które również przypominają alpejskie. Dolina Theth otoczona jest ze wszystkich stron skałami, ma zatem bardzo dziki charakter. Dojechać można do niej od strony Szkodry. Istotne jest jednak to, że prowadzi do niej droga, przez którą podróż stanowi spore wyzwanie, ale jest również niewątpliwą atrakcją. W dolinie, wzdłuż rzeki Thethi, utworzono Park Narodowy Theth do ochrony regionu o wybitnych walorach przyrodniczych oraz z cennym dziedzictwem kulturowym i historycznym. Występuje tu sporo form krasowych, m.in. Kanion Grunas. Jeśli lubicie osamotnione i nieco dzikie miejsca, to Góry Przeklęte będą stanowić idealny kierunek. Warto jednak nieco się pospieszyć, ponieważ miejsca ta stają się coraz bardziej zaludnione i skomercjalizowane.

Theth – serce Albanii

Theth to wieś zlokalizowana w gminie Shalë, znajdującej się w północnej Albanii w Górach Północnoalbańskich, położona w okolicach źródeł rzeki Shalë, która w tym swym górnym biegu nosi nazwę Thethit (alb. Luni i Thethit). Jest jedną z najbardziej izolowanych osad w Europie. Obecnie jest głównym ośrodkiem turystyki górskiej w Albanii.

Jak dotrzeć do Theth?

Jadąc do Theth możemy wybrać dwie drogi. Jedna z nich, krótsza, prowadzi przez miejscowość Koplik, Bogë i przełęcze Buni i Torrës i ma około 70 kilometrów. Niemal o połowę dłuższa (130 km) jest druga trasa, ale jest ona zdecydowanie bardziej przystępna. Prowadzi przez malownicze wsie Mes, Prekal i Nikaj-Shalë. Warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, wybierając podróż do Theth którąś z tych tras. Szczególnie w sezonie zimowym.

Czym zachwyca najbardziej znana w Albanii wioska?

Jeśli komuś wydaje się, że to górski kurort z masą atrakcji i turystów …to jest on w błędzie. Nic bardziej mylnego. Theth, będące sercem Albanii, to bardzo spokojna wioska. Nie ma zatem w niej „typowych” atrakcji, na które mogą czekać turyści, ale zachwyca przede wszystkim styl życia tamtejszych mieszkańców. Najbardziej charakterystyczną budowlą w Theth jest kościół. Zbudowany został w 1892 roku i był jednym najważniejszych budynków w dolinie. Związany jest on z postacią pierwszego rezydującego tam księdza Shtjefena Gjeçovi, który w 1912 roku stworzył tam pierwszą szkołę. Restauracji jako samych w sobie w wiosce jest niewiele. Najczęściej goście wykupują sobie wyżywienie w ramach zakwaterowania i to dobra okazja ku temu, by skosztować lokalnej kuchni.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Góry Przeklęte i Theth Mapa

Noclegi w Theth i Górach Przeklętych



Booking.com

1 Comment

  1. Andrzej pisze:

    Piękna galeria zdjęć<3 Pokazuje piękno gór Albanii oraz fotografie w jaki sposób jak powiinna być oddawana Albania w fotografii krajobrazowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *