Jakie są rodzaje fotografii? - Fotografia Gatunki

JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAFII

Jakie są rodzaje fotografii? – czyli najpopularniejsze rodzaje fotografii. 

Fotografia to bardzo szeroki temat. W końcu tematem zdjęcia może być dosłownie wszystko. Najpopularniejsze typy fotografii to fotografia użytkowa, fotografia uliczna, fotografia plenerowa czy portrety. Pośród licznych kategorii wyróżniamy fotografię artystyczną, którą charakteryzuje atmosfera pełna artyzmu. Temat przewodni fotografii artystycznych to często architektura czy dzieła sztuki, postacie na wyszukanym tle. Do najpopularniejszych typów fotografii należą portrety, zwłaszcza rodzinne. Fotografia ślubna jest oczywistym wyborem, bo czy ktoś wyobraża sobie wesele bez obecności fotografa. Robienie zdjęć to prawdziwa sztuka, mimo, iż obecnie mamy do dyspozycji tyle nowych ulepszeń i udogodnień. Nawet najlepszy sprzęt nie zrobi z nas artysty, jeśli brakuje nam dobrego oka.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Fotografia krajobrazowa

Fotografia krajobrazowa to przykład fotografii artystycznej, który pozwala nam cieszyć się pięknem tego, co nas otacza. Jeśli lubimy spędzać czas pośród natury, nad wodą albo w górach, na pewno czasem próbujemy uchwycić zmieniający się krajobraz, zachód albo wschód słońca czy inne zjawiska pogodowe. Jeśli chcemy zacząć fotografować i rozważamy różne rodzaje fotografii, warto pomyśleć o fotografowaniu krajobrazu. Oczywiście, musimy nauczyć się jak wykorzystywać naturalne światło, bawić się z perspektywą i eksponowaniem odpowiednich elementów. Fotografia cyfrowa oferuje wiele możliwości. Obecnie nawet aparaty znajdujące się w telefonach komórkowych mają dużo ustawień. Dodatkowo, do swojej dyspozycji mamy mnóstwo aplikacji i programów do obróbki zdjęć. Pamiętajmy jednak, iż trzeba też mieć pomysł na ujęcie. Nasz kadr musi być interesujący i najlepiej, aby ukazywał inne, nieszablonowe oblicze danego krajobrazu. Na rynku istnieje tyle podobnych zdjęć, a my chcemy się wyróżniać. W fotografii krajobrazowej kluczową sprawą jest też kompozycja. W moim portfolio znajdą państwo przykłady tego typu zdjęć wykonanych w różnych częściach Polski i Europy. Moje realizacje mogą posłużyć jako inspiracja. Można je także wykorzystać do wykonania fototapety lub fotoobrazu.

JAK FOTOGRAFOWAĆ KRAJOBRAZ?
JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAII - FOTOGRAFIA KRAJOBRAZOWA

Fotografia Krajobrazowa – Szar Planina w Kosowie

Fotografia architektury

Architektura jest popularnym tematem fotografii. Polska oferuje bardzo dużo możliwości miłośnikom fotografowania architektury. W naszym kraju znajdziemy przykłady architektury romańskiej, gotyckiej, barokowej, nie brakuje perełek okresu secesji czy nowoczesnych budowli. Tematem fotografii architektury może być znany zabytek lub mniej znany „okaz”, który stanie się bohaterem naszego zdjęcia. Fotografia czarno biała pozwala na przedstawienie obiektu architektury w nowym, bardziej alternatywnym wydaniu. Zdjęcia wykonywane w bardzo popularnych lokalizacjach (np. Wawel czy Łazienki) z jednej strony stanowią wdzięczny temat do fotografowania, ale z drugiej strony zawsze kręci się tam dużo ludzi i naprawdę ciężko o oryginalne zdjęcie. Choć wszystkie rodzaje fotografii pozwalają nam wyzwolić kreatywność, fotografowanie architektury stwarza wiele możliwości. Choć wszystkie rodzaje fotografii pozwalają nam wyzwolić kreatywność, fotografowanie architektury stwarza wiele możliwości. Piękne zabytki architektury można wykorzystać do tego, aby w takim otoczeniu wykonać zdjęcie portretowe. Wystawy fotografii artystycznej często prezentują zdjęcia przedstawiające obiekty architektoniczne. Sam często wybieram takie lokalizacje, zwłaszcza jako tło zdjęć ślubnych czy portretowych.

JAK FOTOGRAFOWAĆ ARCHITEKTURĘ?
JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAII - FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY

Fotografia Architektury – Budynek Parlamentu w Budapeszcie

Fotografia Podróżnicza

Fotografia podróżnicza jest jednym z najpopularniejszych typów fotografii, zwłaszcza, że Polacy coraz częściej podróżują i zaczynają doceniać piękne ujęcia z dalekich stron. Celem tego typu zdjęć jest wyeksponowanie najpiękniejszych elementów danego miejsca, uchwycenie wakacyjnych wspomnień lub reklama konkretnej miejscówki, którą inni powinni odwiedzić. Osoby fotografujące podczas podróży często decydują się na fotografię barwną, która pozwala oddać energię miejsca, ale czarno białe zdjęcia sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy oddać klimat historycznych miejsc albo uchwycić charakter lokalnych ludzi. Dobra fotografia podróżnicza to taka, która zachęca nas do odwiedzenia danego miejsca. Zawsze dużo fotografuję w czasie podróży i zdjęcia te przypominają mi o moich ulubionych miejscach. W moim portfolio mam zdjęcia wykonane w Polsce i zagranicą. Każde z nich ma swoją historię. Na moich zdjęciach staram się uchwycić nieszablonowe momenty. Nawet jeśli fotografuję miejsce, które często pojawia się na zdjęciach, szukam innego ujęcia lub elementu, którego nie dostrzegli inni. Wbrew pozorom zawsze można coś pokazać inaczej. Dobre zdjęcie podróżnicze może posłużyć jako pocztówka. Nadaje się także do zamienienia w fotoobraz lub fototapetę.

PODSTAWY FOTOGRAFII
JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAII - FOTOGRAFIA PODROŻNICZA

Fotografia Podróżnicza – Albania

Fotografia Przyrodnicza

Fotografia przyrodnicza to typ fotografii wykonywany na świeżym powietrzu, co wymaga uwzględnienia warunków pogodowych oraz światła. Na pewno jest to typ fotografii dla ludzi cierpliwych, którzy potrafią godzinami czekać na dobry kadr.  W przypadku tego typu zdjęć, zwłaszcza, jeśli fotografujemy zwierzęta, czasem trzeba się długo naczekać, zanim uda nam się uchwycić nasz obiekt. Przyroda jest kapryśna. Pewne rośliny możemy uchwycić tylko w danych porach roku. W przypadku fotografii przedstawiających przyrodę liczy się też szczęście. Nawet jeśli jesteśmy w atrakcyjnym wizualnie miejscu, liczy się też klimat, światło, kompozycja i przede wszystkim obiekt naszych zdjęć. Zdjęcia przedstawiające zwierzęta są ciekawym typem fotografii, które jest często prezentowany na różnego rodzaju wystawach. Może się wydawać, iż wykonanie takiego zdjęcia zajmuje chwilę, w praktyce konieczne są godziny przygotowań i ustawiania sprzętu. Nie warto się jednak zniechęcać. Dobre zdjęcie to forma sztuki.

JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAII - FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Fotografia przyrodnicza – Czapla w Biebrzańskim Parku Narodowym

Fotografia Portretowa

Wielu z nas obawia się pozowania do portretów, zwłaszcza jeśli czujemy się nieswojo przed obiektywem. Jednak ten typ fotografii pozwala uchwycić więcej niż zwykłe zdjęcie wykonane, na przykład, telefonem komórkowym. Jako profesjonalista zachęcam osoby w każdym wieku do wykonania zdjęć portretowych, które będą dokumentowały dany etap naszego życia. To świetna opcja, jeśli interesują nas zdjęcia rodzinne. Wykonując zdjęcia portretowe możemy wcześniej przemyśleć kompozycję, uzgodnić z fotografem, co chcemy przedstawić na zdjęciach. Tematyczne rodzaje fotografii są bardzo popularne wśród moich klientów. Jeśli planujemy wyeksponować wyniki naszej sesji portretowej w naszym domu czy mieszkaniu, warto zauważyć, że fotografia czarno biała zawsze wygląda elegancko i klimatycznie. Portret jest rodzajem fotografii, w której oświetlenie gra bardzo ważną rolę. Fotografia rodzinna przygotowana przez profesjonalnego fotografia różni się od zdjęć wykonanych przez amatorów. Zapraszam do przejrzenie mojego portfolio, które może posłużyć jako inspiracja przy planowaniu fotografii rodzinnej lub fotografii portretowej. Później taką fotografię rodzinną możemy wykorzystać do przygotowania kartek na święta czy zaproszeń. Fotografia noworodkowa jest również często wybieraną opcją. Dzieci tak szybko rosną, dlatego warto upamiętnić ten moment ich życia.

JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAII - FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Przykład fotografii portretowej – sesja narzeczeńska

Fotografia ślubna

Obecnie nie spotyka się chyba ślubów bez obowiązkowych wspólnych fotografii i obecności fotografa. W przypadku tego typu zdjęć liczy się atmosfera, dobry sprzęt i doświadczenie fotografa. Ślub może być ciekawym tematem fotografii, ale sesja ślubna często trwa kilka godzin i trzeba się do niej dobrze przygotować. Jeśli sesja ślubna ma się odbyć w plenerze, trzeba ją wcześniej zaplanować, pomyśleć o odpowiednim oświetleniu i przygotować się na obecność postronnych osób. Zdjęcia ze ślubu często ozdabiają ściany w domu małżonków, dlatego jakość jest sprawą kluczową. W końcu zdjęcia ze ślubu to często najlepsza pamiątka z tego wydarzenia.

Jak robić lepsze zdjęcia ślubne?
Jakie są rodzaje fotografii - fotografia ślubna

Przykład fotografii ślubnej – sesja ślubna w górach

Fotografia uliczna

Fotografia uliczna to sposób robienia zdjęć, który pozwala nam uchwycić energię danego miasta i jego mieszkańców. Fotografia tradycyjna jest często pozowana i czasem brak jej życia. Fotografia uliczna jest bardziej spontaniczna, nigdy nie wiemy, co uda nam się uchwycić. To wyjątkowy rodzaj fotografii, bardzo artystyczny jednak należy pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące tego kogo i co możemy udokumentować na zdjęciu. Nazwa fotografia uliczna może wprowadzać w błąd, większość zdjęć tego typu rzeczywiście przedstawia życie w mieście, ulica wcale nie musi się być bohaterem naszego zdjęcia. Chodzi raczej o uchwycenie chwili. Dlatego warto mieć przy sobie aparat fotograficzny. Nigdy nie wiadomo, kiedy trafi nam się niepowtarzalny kadr. Tu liczy się szczęście, musisz być w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie, ale oczywiście trzeba znać podstawy fotografii. Zajrzyj do mojej galerii zdjęć – być może znajdziesz pomysł na to, co chciałbyś uchwycić na swoim zdjęciu dokumentującym miejskie życie.

JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAII - FOTOGRAFIA ULICZNA

Fotografia uliczna – kawiarnia w Mostarze

Fotografia makro

Fotografia makro pozwala ukazywać nam znane elementy dnia codziennego z całkiem innej perspektywy. Pokazując zwykłe przedmiotu w znacznym powiększeniu odkrywamy ich inne oblicze. Choć fotografowie zajmujący się fotografią makro często za swój obiekt zainteresowań wybierają owady i rośliny, my możemy pokusić się o przedstawienie czegoś całkiem innego. Spróbujmy uchwycić kroplę deszczu albo strukturę skóry człowieka czy jakiegoś zwierzęcia. W przypadku tego gatunku fotografii czasem mamy wrażenie, że podziwiamy coś kosmicznego. Nie jest to tradycyjna forma wykonywania zdjęć, więc trzeba być jeszcze bardziej kreatywnym. Na początek nie warto inwestować w drogi sprzęt, trzeba się przekonać czy ten typ zdjęć do nas pasuje. Obecnie mamy do wyboru wiele filtrów i adapterów, które pozwolą nam spróbować swoich sił w świecie makro.

Fotografia Makro

Fotografia reportażowa

Fotografia reportażowa jest zdecydowanie ciekawym typem fotografii, gdyż opowiada historię. Nie jest to zbiór statycznych obrazów, lecz opowieść opowiedziana w sposób wizualny. Fotografia reportażowa może być wykorzystywana podczas różnych wydarzeń. Możemy przygotować reportaż z podróży czy ciekawej akcji przeprowadzonej przez naszą firmę. Fotografia reportażowa sprawdza się też na ślubie. Czasami chcemy udokumentować nie tylko samą ceremonię, ale i przygotowania. Jeśli interesuje nas fotografia reportażowa musimy mieć dobry refleks, oko do wyłapywania ciekawych ujęć i dużo cierpliwości. Ten typ fotografowania wymaga od nas szybkich reakcji i wychwytywania niepowtarzalnych kadrów. Choć w tych czasach króluje fotografia wykonywana komórką, która często jest ulepszana całą gamą filtrów i programów. zdjęcia typu reportażowego oferują bardziej autentyczne i naturalne podejście do fotografowanego wydarzenia.

JAKIE SĄ RODZAJE FOTOGRAII - FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA

Fotografia reportażowa – Marsz Niepodległości

Fotografia Reklamowa

Reklama jest dźwignią handlu, a fotografia reklamowa jest podstawą marketingu, zwłaszcza teraz, kiedy społeczeństwo jest przyzwyczajone do bodźców wizualnych. Warto zauważyć, że fotografia biznesowa jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. Zdjęcia słabej jakości, rozmazane czy po prostu nudne nie zachęcą klientów do zakupu naszych produktów czy usług. Fotografia reklamowa dzięki dobrej kompozycji i jakości może stanowić najlepszą formę zaprezentowania naszej oferty. Fotografia reklamowa musi przykuwać uwagę, ale jednocześnie nie możemy zapomnieć o profesjonalizmie.

Fotografia produktowa

Tematem fotografii produktowej są oczywiście nasze produkty. Dobry fotograf będzie w stanie zawsze przedstawić produkt w ciekawy sposób, bez względu na to, co sprzedajemy. Warto porozmawiać z profesjonalistą o naszej koncepcji i razem obrać metodę zaprezentowania naszej oferty.

Fotografia stockowa

Przedsiębiorcy często nie chcą inwestować w profesjonalne fotografie reklamowe i decydują się na zdjęcia stockowe, z których można korzystać albo za darmo albo za bardzo niską opłatą. Czy zdjęcia stockowe są złe? Nie zawsze. Jeśli naprawdę nie mamy pieniędzy na profesjonalną sesję, możemy skorzystać z tej opcji, ale lepiej spróbować przygotować swoje zdjęcia. Wiele firm korzysta ze zdjęć stockowych, a nasz klient może się zniechęcić, jeśli zobaczy zdjęcia, które widział już na innej stronie.

Fotografia Kulinarna

Fotografia kulinarna jest niezwykle przydatna zwłaszcza, jeśli prowadzimy restaurację, kawiarnię czy bloga kulinarnego. Jest niezastąpiona, jeśli chcemy wydać książkę z przepisami czy przygotować stronę internetową naszej knajpy. Wbrew pozorom przygotowywanie tego typu fotografii nie jest łatwe. Odpowiednie oświetlenie często ma negatywny wpływ na jedzenie, które fotografujemy. Czasem kolory nie są tak wyraziste, jakbyśmy tego chcieli. Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego fotografa, który ma doświadczenie w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *