Macedonia - Wiktor Baron Fotografia

Macedonia

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Macedonia, kraj skryty w sercu Bałkanów, początkowo miała być tylko przystankiem na naszej drodze do Albanii. Jednak to, co miało być krótkim postojem, szybko przekształciło się w niezapomnianą przygodę, odkrywając przed nami niezwykłe piękno i tajemnice tego nieco zapomnianego przez turystów kraju. Nasza eksploracja skoncentrowana była głównie na dwóch miejscach: tętniącym życiem Skopje, stolicy Macedonii, oraz malowniczym Jeziorze Ochrydzkim, które słusznie zyskało miano perły macedońskiego turystyki.

Skopje, z jego fascynującą historią, jest pełne kontrastów. Od monumentalnych pomników, przez zabytkowe serce miasta, gdzie ogromna bieda przeplata się z bogactwem. Na początku może nas szokować widok niedokończonych i zrujnowanych budynków w centrum stolicy kraju, jednak to był tylko przedsmak co zobaczymy w dalszej podróży przez Bałkany. Obok pięknie wykończonych skwerów, co róż napotykamy zrujnowaną infrastrukturę miejską, gdzie koczują bezdomni. Nie trzeba się daleko oddalać się od głównego placu, aby zobaczyć slumsy….

Z kolei Ochryda, położona nad krystalicznie czystym jeziorem o tej samej nazwie, uchodzi za jedno z najstarszych osad ludzkich w Europie. Jego zabytki, takie jak antyczny teatr czy majestatyczna twierdza cara Samuela, są świadectwem bogatej historii regionu, która zachwyca i inspiruje.

Nie mogło również zabraknąć elementu przygody – jazdy offroad po macedońskich górach. To doświadczenie pozwoliło nam na własne oczy zobaczyć surowe, nieokrzesane piękno macedońskiej przyrody, które często umyka tym, którzy ograniczają swoją podróż wyłącznie do głównych tras turystycznych. Przemierzając bezdroża, odkryliśmy nieskażone komercją zakątki, które zapadły głęboko w naszych sercach.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Galeria Zdjęć

Macedonia – Zarys Historyczny

Historia Macedonii jest tak barwna i złożona, jak krajobrazy, które rozpościerają się na jej terytorium. Kraina ta była świadkiem wielu przełomowych wydarzeń i kultur, które ukształtowały Europę. Swój początek bierze już w starożytności, kiedy to królestwo Macedonii pod wodzą Aleksandra Wielkiego rozciągnęło swoje wpływy na niespotykaną dotąd skalę, tworząc imperium obejmujące tereny od Grecji po Egipt i północno-zachodnie granice Indii. Po rozpadzie imperium Aleksandra, region ten był areną walk i wpływów wielu potęg: Rzymian, Bizancjum, a później Osmanów, co pozostawiło w kulturze i architekturze Macedonii niezwykle bogate dziedzictwo. W XX wieku Macedonia stała się częścią Jugosławii, by w 1991 roku, po upadku tego państwa, ogłosić niepodległość. Nowożytna historia Macedonii, podobnie jak jej przeszłość, jest pełna wyzwań, w tym dążenia do uznania międzynarodowego i budowania własnej tożsamości w zmieniającym się świecie. Dzisiejsza Macedonia Północna, członek NATO od 2020 roku, jest państwem, które pomimo swojej skomplikowanej historii, dąży do integracji europejskiej i rozwoju, opierając się na swoim bogatym dziedzictwie kulturowym i historycznym.

Podróżowanie po Macedonii

Przemieszczając główne drogi można odnieść że kraj podobny do wielu innych, jednak wystarczy zboczyć z utartego szlaku i samemu się przekonać, że znajdujemy się w jednym z najbiedniejszych państwa Europy. Mimo tego polecam każdemu odwiedzić to państwo ze względu na przepiękne krajobrazy nie skażone komercją. Główne drogi są dobrym stanie, na lokalnych nie powinno nas dziwić że nagle się kończy asfalt. Dla miłośników jazdy offroadowej Macedonia może być nie lada gratką. Praktycznie w każdą górską drogę można wjechać, jedynym ograniczeniem może być tylko moc naszego auta i prześwit ?

Co do noclegów za bardzo nie mogę się wypowiedzieć bo nasze wyjazdy z Patrykiem i Błażejem przeważnie są tak planowane aby spać pod namiotami, lub pod chmurką na kocyku jeśli chodzi o mnie. Jednak zwiedzając miasta często korzystamy z bazy noclegowej. W Skopie nocowaliśmy w domku letniskowym, który będę pamiętał do końca życia…. Na wejściu przywitał nas biegającymi po ścianach Gekonami Murowymi, to akurat mi nie przeszkadza bo uwielbiam jaszczurki i mam w planach sobie zrobić w domu terrarium. Natomiast wypalone petami dziury w dywanie i delikatnie mówiąc brak czystości pozwolił nam dokonać wyboru że śpimy w śpiworach i nie korzystamy z pościeli obecnej na miejscu. W nocy idąc za potrzebą doświadczyłem innej przygody, chcąc wyjść z sypialni do łazienki okazało się, że zostałem z klamką w ręku i nie mogę się wydostać. Czując że zaraz wszystko poleci po nogach postanowiłem wydostać się przez okno, które jak otworzyłem to wyleciało razem z zawiasami prosto na mnie…..

Mimo nie codziennej sytuacji podczas noclegu w Skopie, każdego zachęcam do odwiedzenia Macedonii, szczególnie Góry Szar, Jezioro Ochrydzkie oraz najwyższy szczyt Korab.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *