Ochryda - Wiktor Baron Fotografia

Miasto Ochryda w Macedonii jest niezrównane pod względem piękna. Z góry widać Jezioro Ochrydzkie, a z dołu można natknąć się na takie atrakcje jak kościół św. Jana czy klasztor Kaneo, które są majestatycznymi cudami architektury.

Ochryda jest siódmym co do wielkości miastem w Macedonii i liczy ponad 42 000 stałych mieszkańców. Jest to również jedna z największych atrakcji turystycznych w Zachodniej Macedonii i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku. Starożytne wioski Diassarites i Lychnidos istniały kiedyś w miejscu, gdzie obecnie stoi Ochryda, ale zostały opuszczone, gdy Mitradates II całkowicie je zniszczył wraz ze swoją armią podczas kampanii przeciwko Rzymowi, tuż przed zawarciem sojuszu z Pompejuszem.

Atrakcje: Ochryda

Intensywne letnie upały w Ochrydzie są mile widzianą ulgą po zimnej i deszczowej zimie. Dlatego też mieszkańcy uwielbiają spędzać czas, siedząc na tarasach z widokiem na Jezioro Ochrydzkie, pijąc kawę i ciesząc się towarzystwem przyjaciół i członków rodziny. 

Wzdłuż Bulwaru Macedońskiego turyści mogą skosztować pysznego jedzenia w różnych kawiarniach, a także zobaczyć jedną z najbardziej popularnych atrakcji: Katedrę św. Zofii, która została zbudowana dawno temu (i była wielokrotnie przebudowywana) przez różnych architektów na przestrzeni setek lat!

Nie bez powodu widok spokojnej, błękitnej tafli Jeziora Ochrydzkiego z cerkwią na pierwszym planie znajduje się na wielu pocztówkach z Macedonii. Zbliżając się, zobaczysz niemal pocztówkowy obrazek, gdzie na tle błękitnego nieba i spokojnej tafli wody odbija się budynek świątyni. 

Kościół św. Jana Kaneo odzwierciedla spokojną scenę ze swoim pięknem w kontraście do chaotycznego tła, które go otacza: od burzliwych wód wznoszących się wysoko na zboczach gór pokrytych gęstym zielonym płaszczem lasu do ostrych wapiennych klifów górujących nad tym małym kawałkiem ziemi.

Słowiańska nazwa miasta „Ochryda” pojawiła się po raz pierwszy w 879 roku, a legenda głosi, że oznacza ona zachwyt nad pięknymi wzgórzami. W latach 990-1015 Ochryda stała się ważnym miastem i stolicą państwa Samuela, a także siedzibą cara Samuiła i patriarchy Focjusza, który pracując tutaj stworzył alfabet cyrylicki.

Czy warto odwiedzić Ochrydę w Macedonii?

To liczące cztery tysiące lat miasto, położone nad Jeziorem Ochrydzkim, jest prawdziwym rajem dla archeologów. Niezwykły kolor wody i bogactwo zabytków zachowanych na jego brzegach to nie wszystko, co przyciąga turystów z całego świata do tego starożytnego miejsca Zachwyca również niezrównany widok na otaczające je góry i doliny.

Można tu zobaczyć m.in. średniowieczną twierdzę Car Samuel czy klasztor św. Nauma – położone samotnie na szczycie klifów górujących nad Czarnogórą – a także kościoły, takie jak kościół św. Jana Teologa w Kaneo; zbudowany bez zaprawy, ale z kamieni tak ściśle do siebie dopasowanych, że wydają się nierozłączne!

Warsztaty i plenery fotograficzne.

 

Więcej informacji o Ochrydzie – Wikipedia

1 Comment

  1. Ania pisze:

    Przepiękne miejsce i bardzo ładne zdjęcia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *