Mazury są jednym z najciekawszych rejonów w Polsce, który odwiedza mnóstwo turystów w okresie letnim. Nie bez przyczyny są nazywane „krainą tysiąca jezior”. Szacuje się, że jest ich ponad dwa i pół tysiąca, czyli ponad dwukrotnie więcej niż z popularnego określenia tej krainy.
Mazury: Perła przyrodnicza i krajobrazowa Polski
Nie jedna osoba zachwyciła się krajobrazami Pojezierza Mazurskiego, więc nie musi dziwić fakt, że wielu fotografów umiłowało to miejsce. Mimo zasadniczo różniącego się pejzażu od krajobrazu górskiego, który jak wielu wie jest najbliższy mojemu sercu, lubię wracać w te rejony. Tysiące jezior oraz rozsianych miasteczek i wsi, może stworzyć nie powtarzalny klimat, który możemy uwiecznić na zdjęciach. Wiele zamków Krzyżackich świadczy o dawnych gospodarzach tych ziem, z którymi Polska przed wiekami miała konflikt. Do czasów drugiej wojny światowej mieszańcami Mazur, była ludność niemieckojęzyczna. Ślady ich bytności widać na każdym kroku w postaci charakterystycznej zabudowy, jakiej nie spotkamy na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej. Nawet sam Hitler miał jedną ze swoich głównych kwater na tym terenie, właśnie nieopodal Kętrzyna znajdował się słynny „Wilczy Szaniec”. Jak widać historia Mazur jest niesamowicie ciekawa, jednak wróćmy do najciekawszego dla mnie elementu tego regionu, a mianowicie oblicza przyrodniczo-krajobrazowego.
Każdy z nas wie, że właśnie w krainie tysiąca jezior jest położony nasz największy akwen śródlądowy, czyli Jezioro Śniardwy o powierzchni ponad 113 km². Wiele jezior ma bardzo ciekawą linię brzegową, która w wraz z wysepkami idealnie nadaję się do fotografowania z lotu ptaka przy użyciu drona. Ukształtowanie terenu Mazur ze względu na swoje polodowcowe pochodzenie, jest wielu miejscach malowniczo pofałdowane. Wszystko to sprawia że północno-wschodnie rejony Polski idealnie się nadają do plenerów fotografii krajobrazowej.
Również miłośnicy fotografii przyrodniczej odnajdą na Mazurach idealne tematy do swoich wymarzonych kadrów. Obecność setek jezior sprawia, że ten rejon jest nazywany „ptasim rajem”. Odnajdziemy tutaj ponad 350 gatunków ptaków między innymi, z Głuszcem, Cietrzewiem i Orłem Przednim na czele. W puszczach zamieszkują również duże saki takie jak Łoś, Jeleń I Żubr. W leśnych odstępach można również odnaleźć przedstawicieli najpiękniejszych drapieżników występujących w Polsce, czyli Rysia i Wilka. Po za tym jest to raj dla wędkarzy, w rzekach i jeziorach występują praktycznie wszystkie ryby jakie spotykamy w całym kraju.