Profesjonalny portret biznesowy – ile to kosztuje? - Wiktor Baron Fotografia

Fotografia Biznesowa

Zdjęcie: Jerzy T. Pieróg – fotografia biznesowa Krzysztof Zaleski

Profesjonalny portret biznesowy.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje profesjonalny portret biznesowy. Sesje fotograficzne, a w szczególności sesje biznesowe to temat bardzo złożony. Fotograf bez konsultacji z potencjalnym klientem nie jest w stanie ich wycenić, gdyż nie wie jeszcze jakie wymagania są przed nim stawiane.

Ile portretów biznesowych zamówić?

Część przedsiębiorców zastanawia się jakiej ilości zdjęć biznesowych potrzebuje. Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy ma inne potrzeby. Czasem efektem sesji jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt portretów biznesowych. Sesja biznesowa równie dobrze może zakończyć się wykonaniem jednego, fantastycznego zdjęcia, które będzie zarabiać na siebie latami.

Profesjonalne portrety biznesowe – co składa się na ich cenę?

Decydując się na profesjonalną sesję biznesową musimy zdawać sobie sprawę, że nie płacimy za samo zrobienie zdjęcia. O wykonanie fotografii możemy poprosić znajomego, a nawet samodzielnie ją zrobić (wystarczy posiadać odpowiedni sprzęt). Zazwyczaj jednak zdjęcie takie nie na wiele się przyda, gdyż nie będzie spełniało założeń fotografii biznesowej (przy jego użyciu nie będziemy w stanie osiągnąć celów, na jakich nam zależy, co więcej nieprawidłowo wykonane zdjęcie biznesowe bardziej nam zaszkodzi niż pomoże). Fotografowi odpowiedzialnemu za portret biznesowy płacimy za skuteczność. Dobry portret biznesowy to taki, który zacznie na siebie zarabiać. Ma on sprawić, że potencjalny klient lub partner biznesowy uzna, że jesteśmy prawdziwymi specjalistami w swojej branży i to z nami warto rozpocząć współpracę.

Fotograf biznesowy wspólnie z klientem zastanawia się jaki ma być przekaz portretu, a następnie podejmuje działania, które pozwolą uzyskać taki, a nie inny efekt. Nie jest to zadanie proste i wymaga specjalnych umiejętności i doświadczenia. Lata pracy z klientami będącymi przedstawicielami różnych branż pozwalają nam tworzyć portrety biznesowe cieszące się uznaniem w wielu środowiskach.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby fotografia biznesowa okazała się skuteczna?

Pierwszym warunkiem skuteczności portretu biznesowego jest dobry pomysł (często jest on efektem burzy mózgów pomiędzy fotografem i klientem). W portrecie biznesowym ważny jest wyraz twarzy, błysk w oku i to coś, co przyciąga w naszym kierunku spojrzenia. Równie istotne są kwestie techniczne. Na atrakcyjność zdjęcia składa się między innymi dobrze dobrane oświetlenie, estetyczna kompozycja, dbałość o szczegóły.

Fotografia Biznesowa
Norbert Wilbik – Portret biznesowy – Dyrektor urzędu pracy w Garwolinie

Portret biznesowy odzwierciedla jakość współpracy klienta z fotografem. Większość osób nie czuje się swobodnie przed obiektywem aparatu, co jest widoczne na zdjęciach. Jedynie dobry fotograf jest w stanie wykrzesać z nas to co najlepsze i zawrzeć to w portrecie. Znaczna część osób unika sesji fotograficznych, gdyż ma obawy co do swojej fotogeniczności. Są one całkowicie nieuzasadnione, gdyż ludzie niefotogeniczni po prostu nie istnieją. Profesjonalny fotograf biznesowy jest w stanie bez większych problemów zrobić dobre zdjęcie każdemu. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektów jego pracy, oznacza to, że trafiliśmy na złego fotografa. W żadnym wypadku nie dajmy się przekonać, że wina leży po naszej stronie. Nie odbierajmy zdjęć, które nas nie satysfakcjonują.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na koszt portretu biznesowego?

Warto podkreślić, że koszty wykonania profesjonalnego portretu biznesowego są uzależnione także od tego, gdzie dane zdjęcie będzie wykorzystywane. Część osób potrzebuje zamieścić zdjęcie na swojej stronie internetowej, w mediach społecznościowych, inni zamieszczą swoje wizerunki na bilbordach. W przypadku zdjęć ukazywanych w dużym powiększeniu, fotograf ma znacznie więcej pracy, co wpływa na ich wyższą cenę.

Do kosztów zdjęcia wlicza się również makijaż wykonany przez profesjonalnego wizażystę (jego cena w przypadku kobiet to około 200 zł; mężczyźni za tego typu usługę nie płacą, gdyż w ich przypadku cały makijaż ogranicza się do zmatowienia skóry przy użyciu transparentnego pudru).

Autor tekstu i zdjęć: Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Zaleski – Fotografia Biznesowa

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *