Vlkolinec - Żywy Skansen - Wiktor Baron Fotografia

Vlkolinec to jedna z najpiękniejszych słowackich wsi. Leży na stromych stokach Wielkiej Fatry na wysokości przeszło 700 m. n.p.m., w pobliżu miasta Rużomberok i jest miejscem, w którym dosłownie zatrzymał się czas i nie ma zamiaru wrócić do swojego rytmu. W 1993 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Vlkolinec – Twój przepis na ciekawe zdjęcia

Vlkolinec zawdzięcza swój niebagatelny urok drewnianej architekturze, która pochodzi z XIX wieku. Dzisiejszą wieś tworzy 45 domów z gontowymi dachami i glinianymi ścianami. Mimo swoich lat nie sprawiają wrażenia zaniedbanych, wręcz przeciwnie. Pierwszym elementem, który rzuci się w oczy podczas wizyty w tej miejscowości będzie prawdziwa eksplozja kolorów. Pastelowe barwy każdego domku zachwycają i urzekają swym urokiem. Kolejną zaletą jest ich ułożenie. Wszystkie położone są na niewielkiej działce, z przynależącymi do nich budynkami rolniczymi. Dodatkowo każdą chatę otacza drewniany płot. Całość prezentuje się bardzo estetycznie i nadaje wsi niezwykłej lekkości.

Co ciekawe, Vlkolinec jest jedyną tak dobrze zachowaną starą wsią na Słowacji. Uznano ją nawet najlepiej zachowaną tego typu osadą w Łuku Karpackim. Nie jest to typowy skansen, ponieważ wciąż mieszkają tu ludzie – jedni traktują drewniane chaty jako domy całoroczne, inni jako domki letniskowe. U wielu właścicieli możemy też wynająć pokój, kupić pamiątki czy zjeść ciepły posiłek.
Już sam dojazd do miejscowości Vlkolinec dostarczy turystom wielu atrakcji. Droga prowadząca jest jedynie wąskim i krętym paskiem asfaltu. Ponadto czasami bywa bardzo stromo. Mały parking często nie jest w stanie pomieścić wszystkich samochodów turystów, dlatego też najlepiej jest tu przyjechać w godzinach porannych, aby zrobić piękne zdjęcia słowackiego krajobrazu.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

« z 2 »

Więcej informacji Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *