Wielki Szyszak - Wiktor Baron Fotografia

Wielki Szyszak to drugi pod względem wysokości szczyt polskich Karkonoszy (ustępuje w tym względzie tylko Śnieżce) i czwarty szczyt całych Sudetów, osiągający wysokość 1509 m. n.p.m. Szlak prowadzący na niego jest długi i dość wymagający, a podczas wędrówki można się porządnie zmęczyć, ale naprawdę warto, ponieważ na miłośników fotografii krajobrazowej i turystów czeka na górze zasłużona nagroda – zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze.

Imponująca panorama z Wielkiego Szyszaka – Twoja inspiracja do stworzenia niezwykłych fotografii górskich

Wielki Szyszak leży w zachodniej części Karkonoszy. Pod obecną nazwą funkcjonuje dopiero od zakończenia II wojny światowej. Wcześniej szczyt był nazywany Wielkim Kołem. Góra ukształtowana jest ze skał granitowych i pokryta gołoborzem. Co prawda nie prowadzi na nią żaden szlak turystyczny, ale można się na nią dostać od wschodniej strony po kamiennej drodze – ufundowanej w XIX wieku przez rodzinę Schaffgotschów.

Na szczycie Wielkie Szyszaka w 1888 roku wzniesiony został pomnik cesarza niemieckiego Wilhelma I w postaci piramidy z wyrytą literą W ku pamięci zjednoczenia krajów niemiecki. Niestety monument nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Aktualnie można uchwycić w kadrze tylko jego ruiny. Co ciekawe, pierwotnie pomnik miał stanąć w zupełnie innym miejscu – na Śmielcu – jednak z uwagi na łatwiejszy dostęp budulca został ostatecznie wzniesiony na Wielkim Szyszaku.

Ze szczytu mierzącego 1509 m. n.p.m. rozpościerają się też przepiękne widoki na całe Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i inne okalające pasma, które stwarzają wiele możliwości komponowania ciekawych kadrów dla fotografa górskiego. Oprócz walorów krajobrazowych, Wielki Szyszak ma jeszcze inną zaletę: jest idealnym miejscem na organizację wycieczki na nartach.

Wielki Szyszak to druga najwyższa góra w polskiej części Karkonoszy, który z daleka do złudzenia przypomina wulkaniczny stożek wyrastający ponad karkonoskie krajobrazy. Gdy stoimy u jej podnóża, jawi nam się jako granitowa masa pokryta gołoborzem. Wielki Szyszak jest szczytem słynącym z zapierających dech w piersiach widoków i zniszczonego dziś pomnika, który niegdyś wzniesiono ku pamięci zjednoczonych krajów niemieckich. Zaproś go do swojego portfolio!

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Zachód słońca na Wielkim Szyszaku
Wschód słońca na Wielkim Szyszaku
Widok na Śnieżkę z Wielkiego Szyszaka
Może chmur, widok z Wielkiego Szyszaka
Śnieżka, widok z Wielkiego Szyszaka
Dolina Łaby
« z 2 »

WYDRKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Więcej informacji o Wielkim Szyszaku (Wikipedia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *