Bieszczady - Galeria Zdjęć - Wiktor Baron Fotografia

Bieszczady mają dla mnie niewątpliwie wartość sentymentalną. Tam właśnie osiem lat temu rozpocząłem jedną z najdłuższych moich wędrówek, z Ustrzyk Górnych do Nowego Sącza. Przeszedłem górskimi szlakami ponad 200 km, pokonując własne słabości i podziwiając otaczające mnie piękno natury. Jedynym czego żałuję z tej wyprawy jest to, że nie pasjonowałem się jeszcze fotografią, w związku z czym pozostały mi tylko wspomnienia. Po wielu latach, wróciłem w Bieszczady, chcąc pokazać mojej dziewczynie to, co urzekło mnie już tak dawno temu. Pogoda nie dopisała, co jednak nie przeszkodziło nam w podziwianiu Bieszczadzkiego odludzia. Przemieszkaliśmy w (nie raz zamarzniętym) namiocie kilkanaście nocy, widzieliśmy ślady niedźwiedzia i słyszeliśmy wycie wilków do księżyca. Są to rzeczy, które ciężko opisać słowami, a z pewnością ucieszą każdego, kto szuka odcięcia od cywilizacji.

Gdzie leżą Bieszczady?

Bieszczady są jedynym pasmem Karpat Wschodnich na terenie Polski. Mówiąc w skrócie, Bieszczady zajmują południowo-wschodni kraniec Polski. Jest to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo regionów Polski i zdecydowanie najbardziej dziki i tajemniczy obszar naszego kraju. Mimo, iż szczytowe partie zajmują połoniny, to góry te zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, a nie Połonińskich. Dobrze zachowane lasy bukowe są domem dla wielu roślin i zwierząt niespotykanych w innych zakątkach Polski. Przy odrobinie szczęście napotkać tu można jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki, największego w Europie węża Eskulapa. Już bez większych problemów zobaczyć można żubry, które od 1963r. zamieszkują pokazową zagrodę w Mucznem.

Zarys Historyczny Bieszczadów

Zasiedlony w czasach prehistorycznych region południowo-wschodniej Polski, czyli dzisiejszych Bieszczadów, był najeżdżany przez różne plemiona, w tym Celtów, Gotów i Wandalów. Region stał się następnie częścią państwa wielkomorawskiego. Po inwazji plemion węgierskich na państwo Wielkomorawskie około 899 roku, okoliczni Lendianie zadeklarowali wierność Węgrom. Region ten stał się następnie miejscem sporów między Polską, Rusią Kijowską i Węgrami, począwszy od co najmniej IX wieku. Pierwsza wzmianka o tych terenach pochodzi z 981 roku, kiedy zajął je Włodzimierz Wielki z Rusi Kijowskiej, w 1340 teren anektował król polski Kazimierz Wielki.

Bieszczady były jednym ze strategicznie ważnych obszarów Karpat, toczonych zimą 1914/1915 na froncie wschodnim I wojny światowej.

Do 1947 roku 84% ludności polskiej części Bieszczadów stanowili Bojkowie. Zabicie komunistycznego generała Karola Świerczewskiego w Jabłonkach przez Ukraińską Powstańczą Armię w 1947 roku było bezpośrednią przyczyną wysiedlania Bojków (tzw. Akcja Wisła). Obszar ten był później w większości niezamieszkany.

W 1991 roku utworzono Rezerwat Biosfery UNESCO Karpaty Wschodnie, który obejmuje dużą część obszaru i rozciąga się na Słowację i Ukrainę. Obejmuje Bieszczadzki Park Narodowy (Polska), Połoniny Park Narodowy (Słowacja) i Użański Narodowy Park Przyrodniczy (Ukraina).

Niestety ku mojemu ubolewaniu poza terenem parku narodowego rozwój budownictwa jest już pewnie do nieopanowania i coraz większe połacie Bieszczadów tracą swój unikalny charakter. Za kilkanaście lat okaże się że np. taka Wetlina będzie takim Bieszczadzkim zakopanym, w którym na każdej wolnej przestrzeni będą powstawały domki letniskowe, pensjonaty oraz wszelka inna infrastruktura turystyczna. Pojawią się problemy z wodą, czystym powietrzem, poruszaniem się autem i wszystko będzie zaprzepaszczone….

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Galeria Zdjęć

« of 4 »
WYDRUKUJ FOTOOBRAZ Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Atrakcje turystyczne Bieszczadów 

Tarnica

Bieszczady zimą

Bieszczady zimą – widok na Tarnicę z Połoniny Caryńskiej

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TARNICY

Połoniny

Bieszczady Połoniny

Widok z Połoniny Caryńskiej na Wetlińską w Bieszczadach

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POŁONINACH W BIESZCZADACH

Chatka Puchatka

Bieszczady - Chatka Puchatka

Bieszczady – Chatka Puchatka

Cerkiew w Smolniku

Bieszczady - Cerkiew w Smolniku

Bieszczady Jesienią  – Cerkiew w Smolniku

Kolejka Bieszczadzka

Bieszczady - Kolejka Bieszczadzka

Bieszczady Jesienią – Kolejka Bieszczadzka

Sine Wiry

Bieszczady - Sine Wiry

Bieszczady – Sine Wiry

Tarnawa Wyżna

Bieszczady - Tarnawa Wyżna

Bieszczady – Tarnawa Wyżna

Pokazowa zagroda Żubrów w Mucznym

Bieszczady - Pokazowa zagroda Żubrów

Bieszczady – Pokazowa zagroda Żubrów

Jaki jest najwyższy szczyt Bieszczadów?

Wiele osób popełnia kardynalny błąd myśląc, że najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica. Co prawda na terenie Polski rzeczywiście Tarnica jest najwyższym punktem, jednak Bieszczady nie znajdują się jedynie na terytorium naszego kraju. Bieszczady położone są w trzech państwach (Polska, Ukraina, Słowacja), a trójstyk granic znajduje się nieopodal szczytu Wielkiej Rawki i nosi nazwę Kremenaros. Natomiast najwyższym szczytem całych Bieszczadów jest położony na terytorium Ukrainy Pikuj o wysokości 1405 metrów n.p.m.

9 Comments

  1. Digital24 pisze:

    Bieszczady to bardzo klimatyczne miejsce! Niestety, z powodu odległości rzadko tam bywam. A zdjęcia cudne – jak z pocztówek 🙂

  2. Dorota pisze:

    To są Twoje zdjęcia? Cudowne!!! Jestem pod wrażeniem jak pięknie uchwyciłeś piękno naszych gór… !

  3. irmina pisze:

    piękne zdjęcia!!! przypominają mi moją pierwszą wyprawę w Bieszczady..niezapomniany czas 🙂 i podobne miejsca zobaczyliśmy, bo mam podobne ujęcia ale oczywiście nie tak profesjonalne i piękne.pozdrawiam! 🙂

  4. Rewelacja!!! Bieszczady dopiero przede mną i nie mogę się już doczekać jak tam będę. Twoje zdjęcia sprawiają że chce tam być już.

  5. Kawa Blog pisze:

    Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne „mosty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *