Rumunia - Wiktor Baron Fotografia

Rumunia jest niewątpliwie jednym z najciekawszych państw w Europie. Dzięki swojej lokalizacji położonej wzdłuż łuku Karpat, możemy w tym kraju podziwiać przepiękne krajobrazy górskie, jak również przepiękną Deltę Dunaju nad wybrzeżem Morza Czarnego. Oprócz urozmaiconego krajobrazu każdego turystę i fotografa na pewno urzekną przepiękne zabytki architektury, których znajdziemy ogromną ilość, w szczególności w Transylwanii. 

Rumuńskie Karpaty

Mnie osobiście najbardziej interesowało eksplorowanie rejonów Rumuńskich Karpat Wschodnich i Południowych. Ponad pięćdziesiąt procent całego łańcucha górskiego Karpat znajduje się na terenie Rumuni, a w posiadaniu naszego kraju jest niespełna dziesięć procent. Przemierzając w dzieciństwie i w czasie szkolnym, dziesiątki kilometrów szlaków pośród pasm Beskidów, Gorców, Pienin i Tatr. Podziwiałem ich wyjątkowy charakter i marzyłem o poznaniu najdzikszych odstępów Karpat na terenie Ukrainy i Rumuni.  Trochę czasu musiało upłynąć w moim życiu zanim swoje marzenie spełniłem, jednak po pierwszej wizycie wiedziałem że to dopiero początek na ścieżce poznawania krainy Wołosów, która jest kolebką naszej góralszczyzny. Moim ulubionym rejonem, na pewno są Karpaty Marmamorskie i Góry Rodniańskie, czyli jedne z najdzikszych pasm górskich w całej Uni Europejskiej.  Właśnie Rodniany są najwyższą częścią Karpat Wschodnich, w których znajdują się nasze Bieszczady. Przepiękne połoniny o potężnych rozmiarach zauroczą każdego miłośnika fotografii górskiej. Takich krajobrazów próżno szukać w naszych górach, Bieszczady są jedynie wstępem, co czeka nas za wschodnią granicą. Wsie w dolinach niezbyt zmieniły się w biegiem lat, możemy dostrzec to co u nas w kraju już prawie przepadło, w raz z nastaniem nowych czasów. Małe gospodarstwa rodzinne do dzisiaj używają tradycyjnych narzędzi, i nie dziwi tutaj nikogo widok gospodarza koszącego łąkę ręczną kosą. Zwierzęta domowe pasące się wokół obejścia, i stogi siana będące częścią tego krajobrazu przypominają nam o tym co u nas już zostało zatracone. Pytanie czy dobrze?

Karpaty Południowe charakteryzują się innym krajobrazem, i w znacznej mierze przypominają nasze Tatry. Osiągają podobne rozmiary, i ich najwyższy szczyt jest nieco niższy od najwyższego szczytu Tatr Gerlacha (2655m. n. p. m.) i mierzy 2543 m. n. p. m.   Mowa tutaj o szczycie Moldoveanu, znajdującego się w Górach Fogarskich. Właśnie w tych górach, znajduję się słynna Trasa Transfogarska, oraz zamek Włada III Palownika, który był inspiracją dla postaci Drakuli. Południową granicą całego łuku Karpackiego jest majestatyczny przełom Dunaju, zwany „Żelazną Bramą” 

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Transylwania 

Przepiękny rejon położony na Wyżynie Siedmiogrodzkiej, otoczony z każdej strony stokami Karpat. Historycznie jest to fragment obszaru utraconego po II Wojnie Światowej przez Węgry (Cesarstwo Austro-Węgierskie). Transylwania obfituje w wiele zabytków architektury, oraz w przepiękne miasta z Braszowem na czele. Charakterystycznymi zabytkami dla Siedmiogrodu są przepiękne Kościoły Warowne. Ich unikatowa wartość jest uznana tym, że aż siedem z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Miejscowa ludność, głównie Sasi siedmiogrodzcy budowali je żeby uchronić się przed napadającymi te rejony ludami, które zamieszkiwały tereny za łańcuchem Karpat. Kolejnymi budowlami warownymi, których pod dostatkiem w Transylwanii są zamki. Najwspanialszy znajduję się w Hunedoarze, i wygląda jakby był wyciągnięty żywcem z bajki. Tak więc Rumunia jest krajem, który powinien odwiedzić każdy miłośnik podróżowania i fotografii.

No Images found.

CO WARTO ZOBACZYĆ W RUMUNII?

Rumunia – Mapa Atrakcji Turystycznych

Mapa została wykonana przez serwis Karpaty.Travel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *