Przełom Białki - Zdjęcia, ciekawostki

Przełom Białki – Perła Polskiego Spisza

Nieopodal wsi Nowa Biała, będącej jedną z miejscowości położonej  na terenie polskiego Spisza. Znajduje się bardzo urokliwe miejsce, a mianowicie Przełom Białki. Według podziału geograficznego znajduje się w tym miejscu granica między Podhalem i Pieninami, lecz wapienne wzniesienia po obu stronach są takiego samego pochodzenia geologicznego. Stanowiły one niegdyś jeden masyw. lecz zostały rozcięte przez rzekę i utworzyły stu metrowej szerokości przełom.  W korycie można zobaczyć jedną z charakterystycznych rzeczy, a mianowicie otoczaki granitowe, które białka przyniosła z Tatr. Warto tutaj wspomnieć, że jest to jedyna rzeka o typowym alpejskim charakterze, na terenie polski. Białka należy również do najczystszych i najzimniejszych rzek, co sprawia że podczas upałów jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów. Znajduje się tutaj Jaskinia Obłazowa, w której odnaleziono bumerang wykonany z ciosa  mamuta,  został on wykonany trzydzieści tysięcy lat temu i stanowi najstarszy bumerang znaleziony na świecie.  Najstarsze ślady człowieka w Pieninach, pochodzą z przed 40 tys. lat! Przepiękne krajobrazy roztaczające się w około, przyciągają nie tylko turystów lecz także filmowców, kręcono tutaj sceny do między takich produkcji filmowych, Janosik, Karol – człowiek, który został papieżem, Alaska Kid.  Warto się wybrać w to przepiękne miejsce, ponieważ władze lokalne zabiegają o uregulowanie rzeki, co doprowadzi do całkowitej zmiany jej wyglądu i być może jesteśmy ostatnimi ludźmi którzy widzą ją w naturalnym charakterze.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

BANER WYDRUKI FOTOGRAFICZNE

Przełom Białki szlaki i mapa

Co prawda koło Przełomu Białki przechodzi niebieski szlak łączący Gorce i Magurę Spiską, jednak na tym odcinku jest on nie ciekawy dla piechura ze względu na to, że jest to również lokalna droga asfaltowa. W samym rezerwacie mamy nie oznaczone ścieżki, a najciekawsze wiedzie na wierzchołek skały Obłazowej. Jest na co prawda stroma i w końcowym etapie jest miejsce eksponowane i trzeba uważać, żeby nie spaść. Mimo niedogodności warto wejść na samą górę ze względu na oszałamiające widoki na Białkę oraz jej przełom z górującą nad nim skałą Kramnica.  Przy dobrej pogodzie zobaczymy również Tatry, Gorce i Babią Górę. Dla miłośników fotografii szczególnie polecam pojechać w to miejsce na wschód słońca.

Przełom Białki – Skarbnica Przyrody

Rezerwat przyrody Przełom Białki jest nie tylko unikatowym krajobrazowo miejscem, ale również siedliskiem różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Występuje tu ponad 400 gatunków roślin, w tym aż 20 gatunków chronionych. Wapienne skały oraz mikroklimat obszaru sprzyjają obecności roślin typowych dla siedlisk górskich, takich jak lilia złotogłów czy rojnik pospolity.

Teren rezerwatu jest także domem dla licznych gatunków zwierząt, w tym rzadkich owadów i ptaków. Spacerując wzdłuż Białki, można spotkać pliszki górskie czy pluszcze, a także usłyszeć śpiew drozdów i słowików.

Przełom Białki to miejsce, gdzie przyroda zachowała swoją pierwotną formę, co czyni je wyjątkowym celem dla miłośników natury, fotografów krajobrazowych oraz osób szukających wytchnienia w otoczeniu dziewiczej przyrody.

Atrakcje w okolicy Przełomu Białki

Przełom Białki to nie tylko spektakularne formacje skalne i dziewicza przyroda, ale także doskonała baza wypadowa do odkrywania atrakcji Podhala i Spisza. W niewielkiej odległości znajduje się słynna wieś Niedzica z zamkiem wznoszącym się nad Jeziorem Czorsztyńskim. Miłośnicy górskich wędrówek mogą wybrać się na wycieczkę w pobliskie Tatry, Pieniny czy Gorce, a osoby szukające relaksu skorzystają z termalnych kąpieli w Białce Tatrzańskiej lub Bukowinie Tatrzańskiej.

Dla pasjonatów historii i kultury wartą odwiedzenia jest wieś Dębno, gdzie znajduje się zabytkowy, drewniany kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okolica Przełomu Białki to także raj dla aktywnych – można tu spróbować spływu kajakowego, jazdy na rowerze górskim czy wspinaczki skałkowej. Każdy znajdzie coś dla siebie w tej niezwykle urokliwej części Małopolski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *