Radziejowa – najpiękniejsza panorama Beskidów.
Beskid Sądecki, czyli piękne pasmo gór położone w Karpatach Zachodnich zachwyca widokami i dziką naturą. Bogato zdobione szczyty ujmują podróżników lasami i bujną roślinnością. Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa, z której można podziwiać nietuzinkowe widoki.
Należąca do Korony Gór Polskich Radziejowa swą nazwę czerpie od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej. Położona jest w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej między Wielkim Rogaczem a masywem Złotego Wierchu. Najwyższy punkt góry liczy 1266, 5 m. Cel, jakim jest dotarcie na szczyt, wywołuje u pasjonatów gór niezapomniane przeżycia, jednak równie ważna, jak sam cel jest droga. Co czeka zapalonych miłośników górskich wędrówek podczas podróży na szczyt Radziejowej?
W drodze na szczyt
Pieszą wędrówkę warto rozpocząć w miejscowości Szlachtowa. Odcinek pierwszy prowadzi żółtym szlakiem do Białej Wody, następnie czerwony szlak doprowadza do Limanowej, kolejny niebieski wiedzie do Wielkiego Rogacza, aby znów czerwony szlak zakończył podróż na szczycie Radziejowej. Do przejścia jest łącznie 12 km, a podejście omówioną trasą trwa 4,5 godziny. Powrót normalny szlakiem zajmuje ok. 3 godzin. W trakcie wędrówki podróżnych czeka ponad 820 m. przewyższeń, co może okazać się wymagającym wyzwaniem dla nóg.
Droga prowadzi przez rozłożyste łąki, pasące się w sezonie stada owiec, a podczas jej pokonywania, można zachwycać się szerokimi widokami i bujną roślinnością. Poza lasami złożonymi z buku zwyczajnego, jodły pospolitej i jaworu Radziejowa pozwala dotknąć rzadkich gatunków roślin. Dech w piersiach zapierają: Goździk pyszny, Pierwiosnek omączony czy Kokorycz żółtawa. Roślinność jest tak bujna w swej kolorystyce i kształtach, że wiele jej gatunków stosuję się ją jako rośliny ozdobne.
Natomiast najłatwiejsza droga wiedzie z przełęczy Gromadzkiej. Jest to na początku szlak koloru zielone, a następnie czerwonego. Na samą przełęcz można dojechać drogą z Piwnicznej Zdroju do przygotowanego parking z zapleczem na grilla oraz zadaszeniem w razie deszczu.
Zdobądź szczyt i podziwiaj przepiękne widoki na Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Gorce i Beskid Wyspowy
Zdobywając górę Radziejowa, nie sposób ominąć wieży widokowej wybudowanej na jej szczycie w 2006 roku. Drewniana konstrukcja składa się z czterech kondygnacji i ma ok. 20 m wysokości. W 2010 roku została uszkodzona najprawdopodobniej przez piorun. Po gruntownym remoncie została otwarta, jednak ze względu na zły stan techniczny znów została zamknięta w 2015 roku – 70% konstrukcji jest spróchniałe. Dla bezpieczeństwa odcięto możliwość wejścia po schodach na szczyt wieży. Nadleśnictwo Piwniczna w 2020 roku odbudowało wieżę na szczycie najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego.
Więcej informacji – Radziejowa w Wikipedii