Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Sądeckim – Czyli atrakcje turystyczne.
Beskid Sądecki to wyjątkowe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, które oferuje niezapomniane widoki na Tatry. Można nawet stwierdzić, że w tym rejonie znajduje się najwięcej miejsc do sfotografowania spośród całych Beskidów. Równać się z nim może jedynie Beskid Żywiecki, jednak Tatry widziane ze szczytów Beskid Sądeckiego wydają się prezentować bardziej okazale, choć nie obejmują swoim zasięgiem Babią Górę czy Pilska.
Piwniczna Zdrój
Stare miasteczko uzdrowiskowe zdobyło sobie uznanie turystów i miłośników fotografii krajobrazowej przede wszystkim dzięki niezwykle różnorodnemu ukształtowaniu terenu, rozciętego doliną Popradu. Czysta, górska rzeka czaruje tutaj dużymi meandrami, przepływając pod zalesionymi wzgórzami i w otoczeniu niepowtarzalnej przyrody. Piękno doliny Popradu możemy uwiecznić na fotografii podczas spływu tratwami flisackimi rzeką z Piwnicznej-Zdrój do pobliskiego Rytra. W tej drugiej miejscowości warto również wejść na wzgórze Zamczysko o stromych zboczach, na którym majaczą ruiny średniowiecznego zamku. Ze szczytu rozpościerają się bowiem wspaniałe widoki na malowniczy przełom Popradu. Udając się z biegiem rzeki zmierzającej ku północy, dotrzemy natomiast do Starego Sącza, gdzie znajduje się XIII-wieczny klasztor Klarysek, który ufundowała księżna Kinga.
Linia kolejowa w dolinie Popradu
Linia kolejowa w dolinie Popradu, która powstała w II połowie XIX wieku, ciągnie się przez cały Beskid Sądecki i z pewnością stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w tym rejonie. Trasa od Nowego Sącza do Leluchowa liczy 64 km, jednak miłośnikom fotografii górskiej szczególnie polecam linię kolejową od Tarnowa do Krynicy-Zdroju, ponieważ już po kilku minutach podróży możemy zrobić wiele ciekawych i malowniczych zdjęć górzystych terenów. Ta trasa biegnie wzdłuż doliny Popradu, licznych skarp i granicy polsko-słowackiej. Pociąg przejeżdża przez wiele miejscowości uzdrowiskowych, w tym przez wspominaną wcześniej Piwniczną Zdrój.
Radziejowa
Wyprawa na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1262 m n.p.m.) nie należy do najłatwiejszych wędrówek, jednak przepiękne widoki na Pieniny i Tatry oraz dolinę Popradu z platformy widokowej z pewnością wynagrodzą nam wszelkie trudy i niedogodności podczas podróży. Z tej perspektywy bardzo dobrze można uchwycić w kadrze masywność Tatr, z którymi nie mogą równać się otaczające je wzniesienia. Drewniana wieża widokowa mierzy ok. 20 m wysokości i pod względem konstrukcyjnym przypomina wieżę na Mogielicy. Zdobywając szczyt Radziejowej, możemy również dostrzec pomnik 1000-lecia Polski i betonowy obelisk.
Koziarz
Koziarz to kolejny szczyt w Beskidzie Sądeckim (943 m n.p.m.), z którego rozciągają się imponujące widoki na Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki i Beskid Wyspowy, a przy dobrej pogodzie całą panoramę wieńczą majestatyczne Tatry. Z racji tego, że wierzchołek góry jest porośnięty lasem, powstała w 2015 roku wieża widokowa okazała się strzałem w dziesiątkę i szybko zyskała na popularności wśród turystów i entuzjastów fotografii krajobrazowej. Potwierdzeniem może być m.in. wejście na szczyt Koziarza Jarosława Kaczyńskiego w 2017 roku w patriotycznej pelerynie.
Bacówka nad Wierchomlą
Bacówka nad Wierchomlą to schronisko, które znajduje się na szlaku pomiędzy Runkiem a Pustą Wielką. Jak przystało na górski obiekt, turyści mogą tu liczyć na przytulne noclegi, które są przystępne cenowo dla każdego gościa. Bacówka dysponuje 40 miejscami noclegowymi, kuchnią, salą kominkową, a nawet sauną. Położona jest na wysokości 887 m n.p.m. na rozległej polanie, z której można zobaczyć Pasmo Radziejowej i wyjątkowo okazałą panoramę Tatr. Ciekawostką jest, że schronisko usytuowane jest na tzw. Baranim Szlaku obiektów, w których można spróbować tradycyjnych potraw pasterskich, w tym sery i baraninę.
Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej
Ma nietypowy, spiralny kształt, dlatego też zyskał przydomek „ślimak”. Taras widokowy w Woli Kroguleckiej, bo o nim mowa, posiada niezwykle solidną konstrukcję, której estetycznym zwieńczeniem są drewniane barierki i podest. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 10 m nad ziemią. Z wysokości 550 m n.p.m. roztaczają się piękne widoki na Beskid Sądecki, dolinę Popradu, pasmo Radziejowej, a także odległy Beskid Wyspowy i Gorce. Jednak oprócz możliwości sfotografowania licznych górskich szczytów, taras widokowy w Woli Kroguleckiej pozwala również na uchwycenie w kadrze ruin zamku w Rytrze, Stary i Nowy Sącz oraz Przehybę. Szczególnie polecam to miejsce początkującym turystom, jak i fotografom, którzy mają trudności z rozpoznawaniem szczytów górskich, ponieważ na platformie opisane są dokładnie wszystkie wierzchołki gór. Dzięki temu też będziemy wiedzieli czemu się przyglądamy i co fotografujemy.
Łomnica Zdrój
Malowniczo położona wieś w dolinie potoku Łomniczanka, znajdująca się nieopodal Piwnicznej, została założona w zamierzchłej przeszłości. Dowodzą tego zapisy odnajdywane na kartach pergaminów królewskich Kazimierza Wielkiego, a poświadczające, że osadnictwo w tej części doliny Popradu rozpoczęło się właśnie w tym miejscu. W Łomnicy podobnie jak historycznie młodszej Piwnicznej znajdują się źródła wód mineralnych. Z ich walorami smakowymi można zapoznać się w zdroju Stefana i Łomniczanki. Przez wieś prowadzi ciekawy szlak turystyczny do schroniska na Hali Łabowskiej. Podążając nim można podziwiać panoramę pasma Radziejowej oraz niezwykłe widoki na opasane lasami pastwiska.
Łopata Polska
Znajduję się w Żegiestowie Zdroju i jest to nazwa przysiółka oraz półwyspu, który utworzył Poprad przedzierając się w tym miejscu przez okoliczne wzgórza i rzeźbiąc w skałach malowniczy przełom na tyle rozległy, że rzeka zmieniając dwukrotnie kierunek opływa dwa półwyspy: polski i słowacki. Ten malowniczy kanion najlepiej nadaje się do fotografowania z lotu ptaka, ponieważ tylko w ten sposób najlepiej można uchwyć niezwykły charakter tego miejsca z wijącym się, niczym ogromny wąż, Popradem.
Krynica Zdrój
Chyba najbardziej znane miasto uzdrowiskowe w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza przepięknemu położeniu, architekturze oraz posiadaniu wielu źródeł wód mineralnych. Takie czynniki sprawiły, że Krynica jest perłą wśród Polskich uzdrowisk, którą odwiedza prawie dwa miliony gości rocznie. Oferuje się im nie tylko zabiegi lecznicze, ale również rozliczne obiekty zachęcające do górskiej turystyki. Uzdrowisko posiada dwie kolejki górskie: szynową na Górę Parkową oraz linową na Jaworzynę, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Każdy pasjonat fotografii także może poczuć się usatyfacjonany znajdując w samym uzdrowisku obiekty przyciągające wzrok piękną architekturą, a poza nim, w pobliskich wsiach, drewnianymi cerkwiami (dwie są wpisane do światowego dziedzictwa UNESCO), które swymi charakterystycznymi sylwetami stały się niezapomnianym elementem krajobrazów Beskidu Sądeckiego i Niskiego.
Stary Sącz
Stary Sącz to jedno z najstarszych i najbardziej klimatycznych miasteczek w Małopolsce. Jego urok tkwi w zachowanym średniowiecznym układzie urbanistycznym, urokliwym rynku oraz klasztorze sióstr Klarysek, założonym przez św. Kingę. Spacer brukowanymi uliczkami w otoczeniu zabytkowej zabudowy to prawdziwa podróż w czasie. W okolicy znajduje się również Ołtarz Papieski – miejsce pamiętnej wizyty Jana Pawła II w 1999 roku, z którego roztacza się piękny widok na dolinę Popradu i okoliczne góry. Stary Sącz to doskonałe miejsce zarówno na spokojny wypoczynek, jak i na fotograficzne poszukiwania detalu i klimatu małomiasteczkowej Polski.
Zamek w Rytrze
Zamek w Rytrze, położony na stromym wzgórzu nad Popradem, to jedna z najbardziej malowniczych atrakcji Beskidu Sądeckiego. Pozostałości średniowiecznej warowni z XIII wieku idealnie komponują się z otaczającym krajobrazem górskim, tworząc wyjątkowe tło do zdjęć. Trasa prowadząca do zamku jest krótka, a punkt widokowy oferuje panoramę doliny Popradu oraz miejscowości Rytro. To doskonałe miejsce na zdjęcia o zachodzie słońca, kiedy światło miękko podkreśla fakturę ruin.
Zamek w Muszynie
Zamek w Muszynie to zrekonstruowana warownia z XIV wieku, która zachwyca nie tylko swoją historią, ale także widokami. Na szczycie wzgórza zamkowego znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać Muszynę, dolinę Popradu oraz otaczające ją góry. U stóp zamku znajdują się rozległe Ogrody Biblijne oraz Park Zdrojowy, idealne na rodzinne spacery i sesje zdjęciowe wśród kwiatów i fontann. Zamek w Muszynie to idealna lokalizacja dla miłośników architektury i fotografii krajobrazowej – szczególnie wiosną i jesienią, kiedy kolory natury są najbardziej intensywne.
Malnik
Malnik, znajdujący się w pobliżu Muszyny, to stosunkowo mało uczęszczany szczyt, który zaskakuje pięknymi widokami i spokojem. Trasa na szczyt jest łagodna, co czyni ją idealną dla rodzin oraz początkujących wędrówców. Ze szczytu Malnika rozciąga się rozległy widok na dolinę Popradu oraz przy dobrej pogodzie – na Tatry. To miejsce szczególnie polecane jesienią, gdy lasy mienią się wszystkimi odcieniami złota i czerwieni. Wschody słońca nad Malnikiem to prawdziwa gratka dla pasjonatów fotografii krajobrazowej.
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Beskidu Sądeckiego. Na jej wierzchołek prowadzi nowoczesna kolej gondolowa z Krynicy-Zdroju, co czyni ją dostępną także dla osób niezaprawionych w pieszych wędrówkach. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę na Tatry, Gorce, Pieniny i Beskid Niski. Zimą Jaworzyna przyciąga narciarzy, a latem – miłośników górskich krajobrazów i fotografii. To miejsce warto odwiedzić o świcie – poranne światło i unoszące się nad dolinami mgły tworzą spektakularne kadry.