Najpiękniejsze miejsca w Pieninach - Pieniny atrakcje

Fotoobraz Pieniny

Pieniny są zaliczane do jednego z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Dla miłośników fotografii krajobrazowej przygotowaliśmy listę najatrakcyjniejszych miejsc do sfotografowania, które absolutnie warto odwiedzić podczas wyjazdu w te rejony. Większość z nich jest dość powszechnie znana, jednak mamy nadzieję, że nawet doświadczony fotograf górski znajdzie tutaj coś zaskakującego wśród przygotowanych propozycji. 

Trzy Korony

Jedną z turystycznych wizytówek magicznych Pienin są bez wątpienia Trzy Korony. Warto odwiedzić to miejsce niezależnie od pory roku, a jego najlepszą rekomendacją są piękne widoki z najwyższego wierzchołka szczytu Trzech Koron – Okrąglicy (982 m n.p.m.). Z wieży widokowej rozciąga się bowiem wspaniała panorama m.in. na Tatry, Pieniny, Gorce oraz Beskid Sądecki i Żywiecki. Na szczyt można dotrzeć wieloma szlakami turystycznymi: ze Sromowiec Niżnych, Czorsztyna, Krościenka i Szczawnicy. Każdy z nich obfituje w ciche polany i leśne ostępy oraz prowadzi przez urwiska wapienne, zza których wyłaniają się widoki na okoliczne wzgórza i największą rzekę Pienin – Dunajec. Innymi słowy, udając się na Okrąglicę warto wyjąć aparat z futerału, ponieważ możliwości do zrobienia świetnych zdjęć będzie naprawdę wiele.

Najpiękniejsze Miejsca do Fotografowania w Pieninach

 

Wysoki Wierch 

Wysoki Wierch to kopulaste wniesienie znajdujące się na wysokości 898 m n.p.m. Jest dość wyodrębnione i bezleśne, a z każdej strony otaczają je rozległe łąki. Dzięki temu rozciągają się z niego piękne widoki na Tatry, Masyw Trzech Koron, Beskid Sądecki, Gorce oraz pobliską Grupę Golicy. Jest to szczególnie atrakcyjne miejsce, które należy do najczęściej fotografowanych motywów w całych Pieninach i ta duża popularność jest w pełni uzasadniona. Dotarcie na Wysoki Wierch obfituje we wspaniałe przeżycia estetyczne, dlatego też wyprawa z aparatem w to miejsce będzie bezapelacyjnie strzałem w dziesiątkę.

Widok z Wysokiego Wierchu na Sokolicę

 

Sokolica

Szczyt Sokolicy to jeden z najlepszych kadrów fotograficznych w Pieninach i nie zdziwi to stwierdzenie nikogo, kto się tam wybierze, ponieważ z wierzchołka rozciąga się piękny widok na całe Pieniny, a przy dobrej pogodzie – również Tatry. Jest to też jedno z najlepszych miejsc, z których można uchwycić w obiektywie Przełom Dunajca. Monotonię skalnych ścian skutecznie przełamuje reliktowa sosna, która rośnie tam od niepamiętnych czasów i jest stałym punktem relacji turystów z wycieczek w Pieniny.

Sosna na Sokolicy, widok historyczny

 

Polana Pod Wysoką

Na północnych zboczach najwyższego szczytu Pienin – Wysokiej – znajduje się Polana pod Wysoką. Położona na wysokości 1310 m n.p.m. umożliwia podziwianie pięknej panoramy o wysokogórskim charakterze, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi fotografii krajobrazowej. Z polany można dostrzec m.in. okoliczne szczyty Małych Pienin, zalesiony szczyt Homole czy też Beskid Sądecki z Radziejową. Polana pod Wysoką jest wyjątkowym miejscem ze względu na jeszcze jedną rzecz. Obecnie w Tatrach Słowackich nie można rozbijać namiotów, a wyjątek od tej reguły stanowi baza namiotowa „Pod Wysoką” znajdująca się w dolnej części polany. Składa się na nią aż 15 podestów pod namioty, a także miejsce ogniskowe z zadaszeniem.

Owce pasące się na Polanie pod Wysoką

 

Dolina Białej Wody

Dolina Białej Wody to największa dolina w rejonie Pienin, przez wielu fotografów postrzegana również za najpiękniejszą. Jej dominującym elementem są strzeliste szczyty i wysokie ściany, które robią ogromne wrażenie i to one zadecydowały, że Dolina Białej Wody znalazła się w niniejszym zestawieniu. Zachwycali się nią również znani poeci, w tym Adam Asnyk i Tadeusz Boy, a sam Kazimierz Tetmajer w 1888 roku przyznał, że chciałby zostać pochowany w tym miejscu, a konkretniej na kamieniu, gdzie rośnie kilka smutnych czarnych świerków. Wykonane w Dolinie Białej Wody zdjęcia w pełni ukażą kwintesencję tego wyjątkowego miejsca.

Widok na Dolinę Białej Wody ze stoków Beskidu Sądeckiego

 

Łąki w Sromowcach Wyżnych

Sromowce Wyżne to wieś położona w Pieninach, która posiada wysokie walory przyrodnicze. Jej atutem jest punt widokowy, z którego można uchwycić w kadrze Tatry i Trzy Korony. Całości krajobrazu dopełniają malownicze pienińskie łąki otaczające Jezioro Czorsztyńskie. Fotografowanie z punktu widokowego jest w zasadzie niekończącą się kopalnią pomysłów na zdjęcia od ujęcia szerokiej panoramy po zbliżenia detali.

Widok na Tatry z punktu widokowego w Sromowcach Wyżnych

 

Zamek w Niedzicy

W Pieninach jest wiele miejsc o wspaniałej panoramie, a jednym z nich jest Niedzica, w której znajduje się średniowieczny zamek Dunajec. Z tarasu widokowego na zamku rozciąga się malowniczy widok na pienińskie szczyty, zamek w Czorsztynie, a także zaporę wodną, którą warto odwiedzić po zwiedzeniu zabytkowej konstrukcji. Jest to bowiem kolejny punkt widokowy, którego nie powinno zabraknąć na mapie wycieczki każdego fotografa krajobrazowego. Z tego miejsca można podziwiać widok na cały zamek w Niedzicy, który zresztą widoczny jest na wielu kadrach pocztówek.

Widok z zapory na Zamek w Niedzicy

 

Przełom Białki Tatrzańskiej 

Podczas pobytu w Białce Tatrzańskie warto wyjąć aparat z futerału, ponieważ przed naszymi oczami ukażą się jedne z najpiękniejszych widoków w całych Pieninach. Wyjątkowy krajobraz ukształtowany przez zakola rzeki Białki dosłownie zapiera dech w piersiach. Rzekę z każdej strony otaczają bujne lasy i formacje skalne z trzema jaskiniami. Z tego miejsca można również dostrzec Tatry, co stwarza wiele możliwości stworzenia ciekawych kadrów.

Widok na Przełom Białki ze skały Obłazowej

 

Dursztyn i Granderus

Grandeus to niepozorne wzniesienie na wysokości 802 m n.p.m., którego największą zaletą jest przepiękna panorama, jedna z najpiękniejszych w Pieninach. Jedno spojrzenie z Grandeusa pozwala poznać praktycznie całe pasmo. Można stąd dostrzec Tatry, Kuraszowski Wierch, a nawet Gorce i Babią Górę. Jest to więc bardzo atrakcyjne miejsce, które stanowi kopalnię pomysłów na zdjęcia górskie. Na Grandeus prowadzi czerwony szlak z Dursztyna, z Łapsz Wyżnych lub rowerowy trakt z Trybskiej Przełęczy.

Widok na Tary Bielskie z Granderusa

Przełom Dunajca

Przełom Dunajca jest znany każdemu, kto choć raz w życiu był w Pieninach, ponieważ nie sposób zapomnieć o tym miejscu. Prowadzi on przez pasmo górskie Pienin na długości 8 km między Szczawnicą a Sromowcami Niżnymi. Rzeka Dunajec na tym odcinku tworzy liczne zakola, a ściany skalne osiągają nawet 300 m wysokości. Wijąca się nim wstążka rzeka wśród pienińskich szczytów tworzy malownicze i niepowtarzalne krajobrazy, które stanowią ciekawe tło dla wszystkich ujęć.Łódź Pienińskich flisacków spływająca Przełomem Dunajca

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Sądeckim 

Najpiękniejsze miejsca w Rumunii

2 Comments

  1. Staszek pisze:

    Miejsca znane, ale nie mam tak zajebistych fot 🙂

  2. Zbigniew pisze:

    Dzień dobry.
    Chciałem zwrócić uwagę na błąd w podanej wysokości jeśli chodzi o Polanę pod Wysoką.
    Pozdrawiam Zbigniew Raczkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *